29°C
BURSA HAVA DURUMU29°C Az Bulutlu
BİZE ULAŞIN 02244416646

Hakkımızda

- +

akd bursa_subesi_genelDerneğimiz 1993 yılında merkezi Ankara’da olan Hacı Bektaş-ı Veli Kültür ve Tanıtma Derneğinin Bursa şubesi olarak kurulması kararlaştıran derneğimiz, 04.03.1994 tarihinde Süleyman DİYAROĞLU başkanlığında 10 canımızla birlikte kurulmuştur.

Kuruluşundan itibaren değişik adreslerde faaliyetini sürdürmek zorunda kalan derneğimiz, Erdoğan Bilenser’in Belediye Başkanlığı döneminde; Ataevler Mahallesi Ali Rıza Bey Caddesinde ki yaklaşık 5000m2 arsanın, Bursa Büyükşehir Belediyesinden 49 yıllığına kiralanmasının ardından burada yapılan binalara taşınmıştır

Derneğimizin kuruluşundan bugüne kadar bütün ihtiyaçları, üye aidatları ve daha çok hayırsever canlarımızın yaptıkları bağış ve katkılarla karşılanmıştır. Her türlü ihtiyaç halen aynı yöntemle karşılanmaktadır.Şu an ki mevcut üye sayımız 1100 dür Her türlü ihtiyaç halen aynı yöntemle karşılanmaktadır.

Ana binamız üç kattan oluşup, üst katında Cem Evi ve Pir Odası, orta katta Konferans Salonu, alt katında morg, iki adet cenaze yıkama yeri, Gam Evi, bay-bayan tuvaletleri ve ikram evi bulunmaktadır.

Ana binamızın iç tasarımında kullanılan her resim ve şekil bir anlam ifade etmekte olup, mistik yapısı bakımından dünyada bir benzeri daha yoktur.IMG_0358

Girişte sol tarafta yer alan üç katlı bina çocuk hastanesi olarak faaliyet göstermektedir. Ana binanın sol tarafında yer alan üç katlı binamızın üst katında müzik dershanesi, orta katında bir toplantı salonu ile bir dershane, alt katında ise Yemekhane ve mutfak bulunmaktadır.

Girişte sağ tarafta yer alan ve idari bina olarak kullanılan yapı, arsa üzerine inşa edilen ilk yapıdır.

Derneğimizin  faaliyet amaçları ; Alevi Bektaşi öğretisini, kültürünü ve büyük düşünür Hacı Bektaş Veli başta olmak üzere tüm Alevi yol önderlerinin felsefesini, kültürlerin, yerleştirdikleri ve geliştirdikleri töreleri öğretmek, yaşatmak ve yaymak, bu doğrultuda; araştırmalar, incelemeler, sosyal ve kültürel çalışmalar yapmak.konferanslar, açık oturumlar, seminerler düzenler, İnsanlar arasındaki sevgiyi, barışı, kardeşliği sağlamak ve kültürümüzü yaymak ve tanıtmak için T.C. Kültür Bakanlığı, T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Üniversiteler ve yüksek okullar, aynı ya da benzer amaçlı ulusal ya da uluslararası kuruluşlarla derneğin amacına değer veren diğer kuruluşlarla kültür ve bilgi alışverişlerinde bulunur. Gençlerin ve kadınların derneğimiz bünyesinde görev yapmalarına, çalışma birimleri ve komisyonlar oluşturmalarına önem verilir…

Danışma Meclisi Toplantı Gündemi

Danışma Meclisi Toplantı Gündemi

Ayrıca Derneğimiz sosyal faaliyetler içinde olup ihtiyaç sahibi 30 Öğrenciye burs verdi. 75 Yoksul aileye erzak yardımı yapıldı İnançsal faaliyetler içinde bursa il sınırları dahilinde düzenli Türbe ziyaretleri gerçekleştirdi. Her yıl düzenli olarak HACI BEKTAŞ-I VELİ ve ABDAL MUSA’ya ziyaretlerde bulunmaktadır.

Kültürel faaliyetlerimiz içerisinde Tiyatro ve Müzikal çalışmalarda yapılmaktadır.Derneğimiz bünyesinde Birlik ve beraberliğimizi sanatla da pekiştirmek ve  2013 yılında kurduğumuz 40 kişiden oluşan Türk Halk Müziği koromuz, Doçt.Dr. Uğur IŞILDAR yönetiminde 2014 yılının Ocak ayında “Türkü Tadında Yaşamak – 1 ” isimli konseriyle sezonunu açmıştır. Çalışmalarına disiplinle devam eden koro, aynı yılın Haziran ayında da “Türkü Tadında Yaşamak – 2 ” konserini Konuk Sanatçı: Hüseyin TURAN’ın katılımıyla gerçekleştirdi.IMG_0101

2015 yılında ise çalışmalarına Altan GÖL şefliğinde devam eden koromuz,    “Gönülden Gönüle Türküler I” konseriyle  ve “Gönülden Gönüle Türküler II ” gönüllere  ulaşmayı hedeflemektedir.

Derneğimiz bir Sivil Toplum Kuruluşu olmasının yanında esasen bir inanç kurumudur. Bu kapsamda Alevi canların inançlarının gereği olan ibadet ve diğer ritüellerini yerine getirebilmeleri için gerekli ortamı ve olanakları sağlamakla da yükümlüdür. Bu konuda her türlü ihtiyacı giderebilecek donanımımız mevcuttur.