Burs Temalı gecemizde Canlarla Birlikteydik

Burs Temalı gecemizde Canlarla Birlikteydik

Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesininin düzenlediği burs temalı dayanışma yemeği salon prensesde yapıldı.Açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Hüseyin KALKAN ”Gül sunan bir elde daima bir miktar gül kokusu kalır” dedi.

Yoğun bir katılımın olduğuğu dayanışma gecesine  Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa BOZBEY, Balgöç Başk. Yüksel ÖZKAN,  Eğitim Sen Bursa Şub.Başk. Güney ÖZKILINÇ, Egitim İş  Başk. Özkan RONA, SMMM  Başk.Ahmet Hikmet SÖNMEZ ,Bursa Baro Başkanı Ekrem DEMİRÖZ ,Yenişehir Chp İlçe Y.Kurulundan. Hıdır DEMİREL ve Bursa CHP Millet Vekili Aday Adayları katıldı. Bursada ki diğer derneklerden Adaköy Hacı Bektaşı Veli Kültür Tanıtma Ve Sosyal Yardımlaşmaderneği Başk. Ali Hıdır ATEŞ, Akçağlayan Mahallesi Kültür Ve Dayanışma Derneği  Başk. Daimi ARI, Alevi Kültür Dernekleri İnegöl Şubesi Başk. Zeynel BALTÜRK, Alevi Kültür Dernekleri Mudanya Şubesi Başk. Şeref ÖZTÜRK, Anadolu Kültür Ve Dayanışma Derneği, Panayır Cem Evi Başk. Hıdır ÇAKMAK, Ardıçlı Köyü Kültür, Sosyal Dayanışma Ve Yaşatma Derneği Başk.  Abdullah BİLGİLİ, Dersimliler Kültür Ve Dayanışma Derneği Başk. Hediye ZENGİ, Evrensel Sevgi Derneği Başk. Ali Rıza ASİLDOĞAN, Gemlik Hünkar Hacı Bektaş-I Veli Yardımlaşma Ve Dayanışma Derneği Başk.  Ahmet Gazi MEMİŞ, Kestel Hacı Bektaş-İ Veli Kültür Tanıtma Ve Sosyal Yardımlaşma Derneği  Başk. Hüseyin SIĞIÇ, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Bursa Şub. Başk. Ali ÖZTÜRK geceye destek verdiler.

Başkan Hüseyin KALKAN açılış  konuşmasını yapmak için kürsüye davet edildi ve şunları söyledi ”Sevgili canlar,  Hepiniz hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Bize güç, çocuklarımıza umut verdiniz.

Bu gecenin düzenlenmesinde başta Yönetim Kurulumuz bursa alevi bektaşi dernekleri platformu adı altındaki tüm dernek yönetimleri olmak üzere emeği geçen, katkı sunan her canımız adına hepinize yürekten şükranlarımı sunuyorum

ülkemizin içinde olduğu durumu detaylı bir şekilde anlatmama gerek yok. Hepimiz içinde bizzat yaşıyoruz. Ne yazık ki ülkemiz her geçen gün daha da kötüye gitmektedir. İktidarda olanların kendi bağnaz düşünceleri doğrultusunda yaptıkları düzenlemelerle her alanda karanlığa doğru hızla yol almaktayız. Her karanlığın sonunda mutlaka bir aydınlık olacağı umudumuzu yitirmedik. Unutmamalıyız ki aydınlıklar kendiliğinden gelmez.

”Nedense hiç hatırlanmıyoruz.”

Bu zamanda artık insanların neye nasıl inanacaklarına, nasıl ve nerede ibadet edeceklerine, kiminle oturup kalkacağına, ne giyineceğine, kaç çocuk yapacağına, ne yiyeceğine, ne içeceğine, nasıl yaşayacaklarına birilerinin karar vermesi ve bunu dayatması bir zulümdür. Bu zulmü bu ülkenin insanları hak etmiyor. Bu zulümden en çok mağdur olan da biz Alevileriz. Ülke nüfusunun yaklaşık üçte birini oluşturan bizler, vergi vermeye, askerlik yapmaya, her türlü yükümlülükte ilk akla gelenler olmamıza rağmen, en temel insani haklarda nedense hiç hatırlanmıyoruz.

”Alevi köyünün doğru düzgün yolu, suyu yoktur”

Bugün Türkiye’nin neresine giderseniz gidin, asimile olmamış hiçbir Alevi köyünün doğru düzgün yolu, suyu yoktur. Ama yolu yapılmayan bu köylere zoraki cami yapılır ve mutlaka imam atanır.ülkemizde 120 bin camiye karşılık sadece 75 bin okul vardır 2000 civararında cem evi bulunmaktadır  bu sayılara rağmen camilere hizmet götürülürken neden az sayıda  cem evine hizmet verilemez burada düşünmek lazım Bugün Avrupa’da nüfuslarının çok az bir oranını teşkil etmesine rağmen Alevilik resmi  inanç olarak kabul edilmeye başlanmış olmasına rağmen bizler anavatanımızda hala yok sayılmaktayız. Okullarda çocuklarımıza zorunlu olarak Hanefilik mezhebi öğretilmektedir. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarına rağmen zorunlu ve sorunlu din dersi hala devam etmektedir. Cem Evlerimiz hala kanunla ibadethane olarak kabul edilmemiştir.

Bugün 4+4+4 gibi tam anlamı ile ucube bir eğitim sistemi ile bütün okullar İmam Hatip okullarına dönüştürülmüştür. “Eğitimdir ki, bir milleti ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir topluluk halinde yaşatır; ya da esaret ve sefalete terk eder.”Diyen ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün bu öngörüsünün ne kadar yerinde olduğunu daha iyi anlamaktayız. Bugünkü eğitim sistemi ile ülkemiz, dini bağnazlığın esareti altında sefalete sürüklenmektedir.Başkanın Konuşmasının sonunda salonda bulunan herkese teşekkür etti.  Sanatçı Ahmet GÜLTEKİN sahnede birbirinden güzel türkülerle geceye renk kattı..

 

 

Etiketler

YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.