Bursa Demokrasi Güçleri gözaltıları protesto etti

Bursa Demokrasi Güçleri gözaltıları protesto etti

Bursa Demokrasi Güçleri son günlerde gerçekleşen gözaltılar ile ilgili Bursa Adliyesi önünde basın açıklamasında bulundu.

CHP Milletvekilleri Orhan Sarıbal, Nurhayat altaca Kayışoğlu ile CHP Bursa İl Sekreteri Muharrem Or, Alevi Bektaşi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Muhittin Yıldız, sendika ve oda temsilcileri ile çok sayıda yurttaşın katıldığı basın açıklamasında konuşmayı Bursa Demokrasi Güçleri adına TMMOB Kimya Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Ali Uluşahin yaptı.

Ali Uluşahin konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

 “Ülkemizi on beş yıldır yöneten zihniyetin yarattığı tahribat ile gelinen noktayı ibret ile izliyoruz.

12 Eylül Faşist darbesinin ülkeye ne kadar zarar verdiğini gözleri yaşararak televizyon ekranlarında anlatan günümüzün saray diktatörlüğü o günlerden daha vahşi uygulamaları bu gün kendisi gerçekleştirmektedir.

İktidarını kaybetme korkusunu hissettiği an ülkeyi nasıl kan gölüne çevirdiğini yaşadık, yaşıyoruz. Daha dün 10 Ekim Ankara Gar katliamında katledilen 102 yoldaşımızın anmasını yaptık. Biz Bursa’da yaptık ancak Ankara Garı önünde anma yapmak isteyen arkadaşlarımıza nasıl saldırıldığını tüm Dünya ibretle izledi.

Daha düne kadar birlikte olduklarını gizlemeyen FETÖ terör örgütü yani cemaati ile nasıl bir düzen kurduklarını bu gün net bir şekilde görebiliyoruz. Dün beraberdiler de bu gün farklı mı?

 

Bugün yine birlikteler. Ülkemizde cirit atan onlarca cemaat yapılanması ile kol kola demokrasiyi, insan haklarını nasıl katlettiklerini yaşıyoruz.

Bu güne gelene kadar ele geçirdikleri tüm devlet kurumalarını çeşitli isimler altında cemaat yapılanmalarına teslim etmeleri sonucunda orduyu, polis teşkilatını kendi ordusu ve polisi haline getirdi.

  Bu yetmedi, adalet sistemini alabildiğine tahrip ederek yargı sistemini ele geçirerek kendine bağlı bir yargı sistemi yarattılar.

Tüm bunların sonucunda da kendilerine muhalif olan, biat etmeyen ne kadar bilim adamı, akademisyen, yargıç, savcı, gazeteci, öğretmen, kamu çalışanı varsa bu şiddetten, zulümden nasibini aldı, almaya devam ediyor.

Sadece işini ve ekmeğini geri isteyen Nuriye ve Semih 219 gündür açlık grevinde. Devletin görevi vatandaşının sağlıklı yaşamasını, can güvenliğini sağlamaktır.  Siz bilerek, Nuriye ve Semih’in haklı isteklerine kulaklarınızı tıkayarak onları ölüme terk ediyorsunuz…

Geçen hafta dokuz arkadaşımızı gözaltına aldılar. Biz artık bu arkadaşlarımızın neden gözaltına alındığını bile merak etmiyoruz. Çünkü suçlama hazır. Bu suçlamalar ile hepimiz her an gözaltına alınabiliriz.

Dün yine; Dersimliler derneği başkanı Hediye Zengi ve üç arkadaşımız daha gözaltına alındı.

Bu gözaltılar ile bizleri sindireceklerini, yıldıracaklarını düşünüyorlar ise yanıldıklarını buradan yüksek sesle haykırıyoruz.

Sinmeyeceğiz, yılmayacağız, korkmuyoruz.

Anayasa referandumunda evet verin, bu ülkede artık kimse ölmeyecek, demokrasi gelecek, özgürlük gelecek, barış gelecek diyordunuz. Evet veren vatandaşlarımızı kandırdınız.

Tıpkı birilerinin sizi kandırdığı gibi sizde halkı kandırdınız.

Sayenizde kadın cinayetleri rekor kırıyor. Çocuk gelin sayısı daha da artarak devam ediyor. Ve bu konuda da yaptığınız yasal düzenlemeler ile ülkeyi şeriat özlemlerinize uygun hale getiriyorsunuz…

 

İnsanca yaşam koşullarımızı her geçen gün anti-demokratik uygulamalarınızla, talan düzeninizle, zamlarınızla, insan hakları ihlallerinizle, iş cinayetlerinizle, savaş çığlıklarınızla, haklarımızı ve özgürlüklerimizi gasp ederek yok ediyorsunuz.

Biz; ülkemizde demokrasi istiyoruz, barış istiyoruz, özgürlük istiyoruz.

Biz ülkemizde kimse ölmesin, savaş olmasın, bombalar patlamasın istiyoruz…

Biz kardeşçe bir arada yaşamak istiyoruz…

Biz ülkemizde yoksulluk olmasın, gelir adaleti olsun istiyoruz…

Biz İş cinayetleri ile kimse canından olmasın istiyoruz…

Biz laik, demokratik, bilimsel eğitim istiyoruz… Çocuklarımızın geleceği ile oynanmasın istiyoruz…

Tüm bu isteklerimizden neden rahatsız oluyorsunuz?

Bursa Demokrasi güçleri içinde yer alan tüm kurum ve kişiler olarak, bu haklı isteklerimizi dile getirdiğimiz için saldırıya uğruyoruz.

Bizler Bursa Demokrasi Güçleri olarak bu güne kadar her türlü baskı ve şiddete nasıl karşı çıktıysak, bu yapılan gözaltı ve tutuklamalara da karşı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. Ülkenin geleceği ve huzuru; baskı ve şiddet uygulayarak değil, barış ve kardeşlik içinde bir arada yaşamı hayata geçirerek sağlanacaktır.

Dün Gözaltına alınan Hediye Zengi ve diğer gözaltındaki tüm arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

 

 

 

Etiketler