‘Saldırı birarada yaşama kültürünü hedef alıyor’

‘Saldırı birarada yaşama kültürünü hedef alıyor’

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa’nın Kestel ilçesindeki Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevi’ne yönelik hakaret ve küfürlü saldırının toplumsal barışa ve bir arada yaşama kültürüne yapıldığını belirterek sert tepki gösterdi.

CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, Bursa’nın Kestel ilçesindeki Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevi’nin duvarlarına sprey boyayla yazılan nefret söylemine ilişkin bir açıklama yaptı. Sarıbal, “Yaşananlar, siyasal iktidarın kullandığı ayrıştırıcı, ötekileştirici ve zaman zaman nefret içeren siyasi üslubun sosyolojik yansımalarıdır. Bu menfur saldırı aslında, toplumsal barışa ve birarada yaşama kültürümüze yapılmıştır.” dedi.

“Aleviler, bu topraklarda barışın, eşitliğin, sevginin, dostluğun ve bir arada yaşama kültürünün mihenk taşıdır.” diyen Sarıbal, “Buna rağmen tarih boyunca büyük kıyımlara uğramış, tarihsel belleklerine kazınan ciddi saldırılara maruz bırakılmışlardır ancak, ne inançlarından en de kültürlerinden asla taviz vermemişlerdir. Bugün de öyle olacaktır. Aleviler, 21. Yüzyılın ortasında kendilerine yönelik olarak yapılan saldırılara karşı dimdik ayakta duracak; inançları ve kültürlerini yaşatmayı sürdüreceklerdir.” ifadelerini kullandı.

“Maraşları, Çorumları, Sivasları unutmadık.” diyen Sarıbal, yetkilileri ve yerel medyayı toplumsal barışı, birarada yaşama kültürünü hedef alan saldırıya karşı duyarlı olmaya çağırdı.

Sarıbal açıklamasında, “Emniyet güçleri derhal sorumluları bulmak ve yargıya teslim etmekle yükümlüdür. Bu sorumluların yakalanmadığı her gün için yeni ve daha farklı boyutlarda saldırıların yaşanma olasılığı vardır. Emniyet güçleri, bunun farkında olmalı ve bu sorumlulukla hareket etmelidirler.” dedi.

Etiketler