ABF: Taleplerimizi duymayanların cemevlerimiz hakkında konuşmasını kabul etmiyoruz

ABF: Taleplerimizi duymayanların cemevlerimiz hakkında konuşmasını kabul etmiyoruz

Bir televizyon kanalında Alevi inancı ve cemevlerine yönelik sarf edilen sözlere dair yazılı bir açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu, “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz eşit yurttaşlık taleplerimizi duymayan, görmeyenlerin bizim inancımız ve ibadethanemiz hakkında konuşmasını kabul etmiyoruz” dedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bir televizyon kanalında Alevi inancı ve cemevlerine yönelik sarf edilen sözlere ilişkin yazılı açıklama yaptı. ABF açıklamasında, “Yıllardır mücadelesini verdiğimiz eşit yurttaşlık taleplerimizi duymayan, görmeyenlerin bizim inancımız ve ibadethanemiz hakkında konuşmasını kabul etmiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABF‘nin açıklaması şöyle:

“Arapça duaya değiliz mecbur, ister Müslüman bil, istersen gavur, insanı hor görmek en büyük küfür, buna inanmışız, münkir değiliz.

Şah-ı Merdan Ali diyor ki “Gönlü temiz olanın ağzından güzel sözler çıkar” Ebuu Sufyan, Ebu Suud’un fetvalarıyla yetişmiş, insanlıktan nasibini almamış bazı kendini bilmezler, baskın inancın buyrukları ile kendisinden olmayanları rencide edici, ayrıştırıcı dil kullanmaya devam ediyorlar. Biz her gün yenisi eklenen çirkin ifadelerine karşı açıklama yapmaktan ar ediyoruz ama onlar içlerindeki zehri akıtmaktan ar etmiyorlar. Senin camin var ise benim de cemevim var. Senin camin sana, benim cemevim de banadır. Benim yaptığım ibadet bana, senin yaptığın ibadette sana.

“HALA BİZİ AYRIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR” 

Birbirimizin inancına saygı duyarsak, birlikte kardeşçe yaşamayı sağlarız ve ülke olarak var oluruz. Bütün dinler, kültürler, inançlar güzel ahlak ve sevgi üzerine inşa edilmiş, varlığını onun üzerinde sürdürmektedir. Tüm tacizlere rağmen Aleviler, toplumu birleştirici, kaynaştırıcı tutumundan ve mücadelesinden vazgeçmemiştir. Ne yazık ki insan-ı kamil yolunu kendine rehber seçen, insanı merkezine koyan, Hak’tan başkasına biat etmeyen, mazlumdan yana zalime karşı mücadele veren bu güzelim inanç, dünyaca kabul görmüşken; hele hele UNESCO tarafından tüm dünyada 2021 yılının Hünkar Hacı Bektaş Veli yılı ilan edilmiş olmasına rağmen, sevgiden ve barıştan zerre nasip almamış olanlar; vergisini ödediğimiz, yaşamımızı sürdürdüğümüz topraklarımızda hala bizi ayrıştırmaya çalışıyor.

“TALEPLERİMİZİ DUYMAYANLARIN İBADETHANELERİMİZ HAKKINDA KONUŞMASINI KABUL ETMİYORUZ” 

Bu ayıp tarihe işlediği gibi bizlere türlü hakaret eden bu melunların da kalplerine işlemiştir. Kendisine ‘bizim camimiz ve ezanımız var sizin neyiniz vardır’ sorusuna ‘İki cami, iki havra ve iki kiliseden başka yeryüzünün her alanı bizim ibadethanemizdir’ diyen Halil Öztoprak’ın sözünü hatırlatarak, o kötü sözler çıkan ağızlarıyla, bizlerin insanı ve yaşamı yücelttiğimiz ibadethanelerimiz hakkında konuşmalarını istemiyoruz. Toplumun içinden kendisini aydın, gazeteci gibi göstererek aslında tek vazifesi toplumu bölmek ve ayrıştırmak olanların söylediklerinin bizim nazarımızda bir kıymeti yoktur. Medya organlarının da yandaş tavırlarını kınıyoruz. Yıllardır mücadelesini verdiğimiz eşit yurttaşlık taleplerimizi duymayan, görmeyenlerin bizim inancımız ve ibadethanemiz hakkında konuşmasını kabul etmiyoruz.”

kaynak

Etiketler