İştebrak Alevi Katliamı protesto edildi

İştebrak Alevi Katliamı protesto edildi

AKP destekli cihatçı çetelerin, Hatay sınırına yakın Alevi köyü İştebrak’ta gerçekleştirdiği katliam Bursa Kestel ilçesinde protesto edildi.

Bursa Alevi Bektaşi Dernekleri Platformu, Suriye’nin İdlip kentine bağlı Cisr eş-Şuğur kasabasına bağlı İştebrak Köyü’nde cihatçı çeteler tarafından gerçekleştirilen Alevi katliamını yürüyüşle protesto etti

Bursa Kestel Hacı Bektaş-i Veli Derneği ve Cem Evi  önünde bir araya gelen binlerce kişi, “Suriye’de Yaşanan Alevi Katliamını lanetliyoruz” pankartı ile yürüyerek Kestel Meydanı’nda açıklama yaptı.  Alevi Bektaşi dernekleri platformu adına Kestel Hacı Bektaş-i Veli Derneği ve Cem Evi Başkanı Hüseyin SIĞIÇ şunları söyledi. Emperyalizm ve AKP hükümetinin işbirliği yaparak, ‘Eğit donat projesi’ çerçevesinde  ‘cihatçı’ grupları eğitip, silahlandırarak, Suriye’de katliamlar yapıldığı cihat mantığıyla selefi İslam adına yürütülen katliamlar İştebrak ‘da olduğu gibi hız kesmeden devam ediyor dedi.

AKP hükümetinin Suriye’deki farklı etnik ve mezheplere dönük tehditleri kışkırttığını kaydeden Sığıç, AKP’nin politikaları ile Türkiye ve başta Antakya’yı savaşın merkez üssü haline getirdiğini belirtti. Çetelerin Kobanê, Rakka, Hama, Humus, Maan, Akra, Lazkiye ve daha birçok yerde gerçekleştirdiği katliamlara yenilerini eklediğini vurgulayan Sığıç, katliamlar Hatay’ın başucunda ki İdlib’e bağlı  Alevilerin yoğun yaşadığı İştebrak  Köyünde  yerel kaynakların verdiği bilgilere göre  25 Nisan 2015 tarihinde onlarca Can katledilerek öldürülmüş, yüzlerce Can ise halen kayıp oldukları bilinmektedir. Tüm dünya ülkelerine sesleniyoruz ortadoğu’yu kan gölüne  çeviren işgalci çetelerin katliamlarına sessiz kalmayınız sessiz kalmak insallık suçudur dedi.

Türkiye devleti hükümeti olmak üzere silah  ve her türlü  desteğinizi kesiniz işgalci, katliamcı ve tecavüzcü çetelere Ülke sınırlarımızı derhal kapatınız. Ülkemizde yaşanabilecek iç çatışmalara zemin hazırlayıp Alevileri dışlayan meydanlarda  hedef gösterip mezhepsel çatışma zeminine çeken  AKP iktidarıdır. İnsanlığa  çağrımızdır katliamları omuz omuza vererek durdurabiliriz ,Emperyalizmin ve işbirlikçilerinin saltanatlarını yürek yüreğe vererek yıkabiliriz çağrıs yaptı.

Konuşmasını sürdüren Sığıç, Ortadoğu bir halklar bahçesidir 73 milletin coğrafyasıdır  Alevinin,Sunnin,Süryanin,Ezidin, ve Hıristiyanın ortak yaşam alanıdır; Ortak bir yaşama inanarak başaracağız,Türkiyede başaracağız Ortadoğuda başaracağız dedi. Bu açıklamadan sonra kestel meydanında bulunan kitle  sloganlar ve alkışlarla dağıldı..

 

AKDHaber