Erdoğan’dan Alevi inancıyla bağdaşmayan ‘müjde’ler; Alevi hakları yine yok!

Erdoğan’dan Alevi inancıyla bağdaşmayan ‘müjde’ler; Alevi hakları yine yok!

İstanbul’da Şahkulu Sultan Dergahına toplu açılış töreni için giden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kültür Bakanlığı bünyesinde “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” adıyla bir kurumun kurulacağını açıkladı. Erdoğan, “Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar, kamu desteği ve denetimiyle yürütülecektir” dedi. 

Dağ fare doğurdu. Günlerdir “Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi Şahkulu Dergahında verecek” diye iktidar yanlısı medyada haberler yapılırken, Aleviler temkinli yaklaştı.

Dün ortak yazılı bir açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Alevi Vakıflar Federasyonu (AVF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), ‘Polemik değil hak istiyoruz’ diyerek Erdoğan’ı uyarmıştı.Ancak bu uyarıları ve Alevi kurumlarını dikkate almayan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Şahkulu Sultan Dergahı’nda düzenlenen 4 cemevinin açılışı, 7 cemevinin temelinin atılması törenini gerçekleştirdi.

YÜKSEK “GÜVENLİKLİ” AÇILIŞ

Çok sayıda polisin dergah çevresini ablukaya aldığı görülürken, adeta kuş uçurtulmadı. Cumhurbaşkanlığının belirlediği basın içeri alınırken, tek konuşanın Erdoğan’ın olduğu salonda AKP’liler ve AKP’ye yakın Aleviler vardı.

1585 cemevinin ziyaret edilerek talepleri dinlediklerini kaydeden Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı”nın kurulacağını duyurdu. Erdoğan ayrıca talep eden kişilere de bu kurumda kadro verileceğini söyledi.

“ALEVİ-BEKTAŞİ KÜLTÜR VE CEMEVİ BAŞKANLIĞI’NI KURUYORUZ”

Erdoğan‘ın açıklamasından öne çıkan satır başları şöyle:

“Ülkemizdeki Alevi-Bektaşi toplumunun beklentilerine ilişkin geniş kapsamlı çalışma yaptık. 1585 cemevi ziyaret edilerek muhataplar tek tek dinlendi. Tamirat, ısıtma gibi sorunlar için adımlar atıldı. Sıcağı sıcağına talimatlar verildi, adımlar atıldı. Ayrıntılı çalışmalar yürütüldü. Bugün burada bunların müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Tüm meselelerinin devlet nezdinde takibini yapacak kurumsal bir yapı kuruyoruz. Kuracağımız Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı, muhtarlıklara, derneklere, belediyelere, federasyonlara bağlı cemevlerinin yönetimini yürütecektir. Cemevi hizmetlerinden eğitim faaliyetlerine kadar tüm çalışmalar, kamu desteği ve denetimiyle yürütülecektir. Cemevlerinin aydınlatma, içme ve kullanma suyu, bakım giderlerinin karşılanmasıyla ilgili tüm sorunlar çözülmüş olacaktır.

Aynı şekilde cemevlerinde hizmetleri yürütmekten sorumlu inanç önderlerinden talep edenlere kadro verilebilecektir. Bu adımların Alevi-Bektaşi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Cemevlerinin bir kez daha Alevi-Bektaşi kardeşlerimize hayırlı olmasını diliyorum.”

DERGAH BAŞKANI KONUŞTURULMADI

Bu arada, Şahkulu Sultan Vakfı/Dergahı Genel başkanı Beyzade Özkahraman‘a ise hiç söz verilmemesi dikkat çekti.

Kaynak:pirha

 

Etiketler