AKD BURSA ŞUBE’DE ANNELER GÜNÜ KUTLANDI

AKD BURSA ŞUBE’DE ANNELER GÜNÜ KUTLANDI

Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi’nde anneler günü için özel bir etkinlik düzenlendi.

AKD Bursa Şubesi-Kadın Kolu Komisyonu Tarafında verilen Kahvaltının ardında  AKD Konferans Salonun da anneler günü kutlaması yapıldı.

Düzenlenen programa Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi Yönetim Kurulu  ve Üyeleri  katıldı.
Organize edilen  programda  AKD Bursa Şub.Dernek Başkanı Hüseyin KALKAN’ın açılış Konuşması ile başladı.Konuşmanın ardında Bütün Annelere Karafin verildi .Daha sonra Kadın Kolu Komisyon Başk.Nezahat MERMER Günün anlamı ve önemiyle şunları söyledi ”Öncelikle bütün annelerimizin ve anne adaylarımızın anneler gününü kutluyor, sağlıklı, mutlu, huzurlu nice anneler günü görmelerini diliyorum.

Anneler günü ilk kez 1908 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kutlanmış, o günden bugüne de değişik tarihlerde farklı ülkelerde kutlanmaya başlanarak günümüze ulaşmıştır. Türkiye’de de 1955 yılından itibaren kutlanmaktadır. Bugün dünyanın hemen bütün ülkelerinde Mayıs ayının ikinci Pazar günü Anneler Günü olarak kutlanmaktadır. dedi”

Konuşmasını sürdüren N.MERMER Elbette ki Annelerin ve anneliğin kıymetini sadece bu gün değil tüm yıl boyunca bileceğiz. Ancak bugün yapılan etkinliklerle ve Annelerimize göstereceğimiz özel ilgiyle bunu daha da belirgin olarak yaşayacağız. Her canlının annesine duyduğu sevgisinin asıl kaynağı, annelerin yüreğindeki çıkarsız ve sonsuz sevgidir. Anne sevgisi ve annelik içgüdüsü sadece insanlara mahsus bir şey değildir. Anne olan her canlının doğasında vardır. Etrafınıza baktığınızda bunu çok kolaylıkla fark edebilirsiniz. Her anne yavruları söz konusu olduğunda hiç tereddütsüz kendi hayatını feda etmek pahasına her türlü mücadeleye girer, her türlü fedakârlığı yapar. Bununla ilgili kısa bir hikâye anlatmak istiyorum.

Amerika’da ünlü doğa parkı Yellowstone National Park’da çıkan bir yangın sonrası görevliler, hasar tespiti yaparlar. Görevlilerden biri, bir ağacın dibinde küller içinde neredeyse kömürden bir heykele dönüşmüş bir kuş görür. Elindeki çubukla hafifçe kömürleşmiş kuşa dokunur. Dokunur dokunmaz yanan kuşun kanatları altından üç küçük kuş yavrusunun cıvıldayarak çıktığını görür. Anne kuş, gelen tehlikeyi fark ederek, yavrularını bir ağacın arkasına getirmiş, kendisinin yanacağını bile bile onları kanatlarının altında saklamıştır.

Yangın, yayılmadan önce çok rahatlıkla uçup oradan uzaklaşması mümkünken yavrularının yanında kalmayı ve onları korumayı tercih etmiştir. Bedeni, yanıp kavrulmuş, ama geriye hiç ölmeyecek bir “anne” heykeli bırakmıştır… İşte bu anne sevgisidir. Karşılıksız, hiçbir menfaat ve çıkar beklemeden hayatını bile feda ettirebilecek kadar kutsal ve yüce bir sevgi. Başka hiçbir canlı bir başkası için böylesine bir fedakârlık yapamaz. Hayatın Bize Sunduğu En Büyük Nimet Olan Annelerimizin Kıymetini Bilelim”…Konuşmanın ardında  birbirinden güzel şiirler okundu… Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesi Türk Halk Müziği Korosu’nun da yer aldığı programda türküleriyle renk Kattı…..

 

Etiketler