Bursa’da Aleviliğin dizayn edilmesine karşı eşit yurttaşlık talebiyle eylem yaptı

Bursa’da Aleviliğin dizayn edilmesine karşı eşit yurttaşlık talebiyle eylem yaptı

Alevi kurumları Bursa’da eşit yurttaşlık talebiyle basın açıklaması yaparak, torba yasayla Aleviliğin dizayn edilmeye çalışılmasını protesto etti.

Fomara Meydanı’nda bir araya gelen alevi kurumları torba yasayla Aleviliğin dizayn edilmeye çalışılmasını protesto etti. Yapılan açıklamaya CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal ve Nurhayat Altaca Kayışoğlu’da desetek verdi.

Fomara Meydanında yapılan açıklamada, “Siyasi iktidar ve AKP hükümetinin Aleviler üzerinde yürüttüğü asimilasyon politikaları hız kesmeden devam ediyor. Cumhuriyetin birinci yüzyılında eşit yurttaş olarak görülmeyen Aleviler, ikinci yüzyılda tamamen köklerinden koparılarak inançları yok edilmek isteniyor” denildi.

“Alevi- Bektaşi inancını bugüne kadar yok saydınız”

Yasa ile Aleviliği Sünni geleneğin altında kültürel bir öge olarak göstermekte, İnancımıza ve kimliğimize hakaret etmektedir vurgusu yapılan açıklamada, “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları, Alevi halkının talepleri onlarca yıldır ortada dururken, bu yasa tasarısı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile AKP Hükümeti çözümü betonda, demirde görmektedir. Binlerce yıldır bu toprakların vazgeçilmez bir gerçeği olan Alevi- Bektaşi inancın temel değerlerini bugüne kadar yok saydınız. Tarihi inanç köklerimiz olan ocak ve dergahlarımıza dönük baskılarınızın farkındayız.  Alevi – Bektaşi dergahlarının birçoğuna el koydunuz ya da kontrol altında tutularak işlevsiz hale getirdiniz. Aynı zamanda dedelerimizi zapturapt altına alarak, ocaklarımızı yok etmek istiyorsunuz. İktidar Sünni – Hanefi inancına biz Alevileri de ekleme amacındadır. Bizleri tarif etmeninizi ve tanımlamanızı kabul etmiyoruz. Anadolu’nun çok kültürlü ve çok inançlı çeşitliliğini tekleştirmeyen, Laik ve Demokratik bir ülkede, birlikte yaşama sevdamızdan asla vazgeçmeyeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

“Bu topraklarda inanç özgürlüğü istiyoruz”

Açıklamada konuşan CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, “Aleviliği tarif edip bir elbisenin içine sıkıştırabilir miyiz düşüncesindeler. Olmaz. Siz siyasilerin yapacağı tek iş var onları tarif etmek değil tanımaktır. Alevilerin talepleri çok net. Eşit yurttaşlık istiyoruz, zorunlu din derslerinin kalkmasını istiyoruz, inanç özgürlüğü istiyoruz. Gelen yasanın derhal geri çekilmesini istiyoruz. Biz birlikte olduğumuz sürece ne zalimin zulmü ne de kralların padişahın saltanatı bizi alt edebilir. Bu topraklarda barış, kardeşlik, inanç özgürlüğü, demokratik siyaset istiyoruz bu topraklarda.

Etiketler