AKD Genel Başkanı İsmet Kurt Torba yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz

AKD Genel Başkanı İsmet Kurt Torba yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gideceğiz

AKP’nin cemevlerine yönelik düzenlemesine tepki gösteren Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, “Rızalık alınmadan kimseye danışılmadan, sorulmadan bir gece yarısı Kanun Hükmünde Kararname ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’nda bir dairenin oluşturulmasını doğru bulmuyoruz. Torba yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne, sonuç alamazsak AİHM taşıyacağız” dedi. 

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt, Alevi kurum başkanlarının katılımıyla yapılan bölge toplantıları ilgili değerlendirmde bulundu.

“Rızalık Alınmadan Bir Daire Oluşturulması Doğru Değil”

Alevi kurum genel başkanlarıyla sahada çalışma yaptıklarını söyleyen Kurt, “Özellikle dedelerimizin, pirlerimizin, mürşitlerimizin maaşa itiraz etmeleri bizim için çok kıymetli” dedi.

Hiç kimsenin ötekileştirilmesini istemediklerini belirten İsmet Kurt, “Alevilerin ibadeti cem, ibadethanesi cemevidir diyoruz. Artık sosyal, demokrat, laik,  çağdaş bir yaşam için hiç kimsenin ötekileştirilmediği, ayrıştırılmadığı bir yaşam istiyoruz. Birilerinin hakkında torba yasa çıkarılmasını, bir kanun geçmesini, kimseye danışılmadan, rızalık alınmadan, sorulmadan bir gece yarısı Kanun Hükmünde Kararname ile Kültür ve Turizm Bakanlığında bir dairenin oluşturması doğru şeyler değil” ifadelerini kullandı.

“Devlet Eşit Davranması Lazım”

Kurt, “Tüm siyasi partilerin grup başkanlarıyla görüştük, plan bütçe komisyonuna gittik. Bundan sonraki sürecin Anayasa Mahkemesi’ne taşınması gerektiğini söyledik” diyerek şöyle devam etti:

“Bizler bir olacağız iri olacağız diri olacağız. Kerbeladaki Hüseyin’i, Banaz’daki Pir Sultan’ı, Şah kalender Çelebiyi, Mahsur’u, Nesimi’yi unutmayacağız. Yolumuza sahip çıkacağız. Ben şunu söylüyorum. Devlet bakidir, hükümetler gelir geçer. Bu yürütmeye kim gelirse gelsin elini vicdanına koyup Kürt’üyle, Türk’üyle Alevi’siyle Sünni’siyle, Laz’ıyla Çerkez’iyle Gürcü’süyle Anadolu coğrafyasında yaşayan tüm halklara eşit davranması lazım. Yani alınan vergilerin dağıtırken şunu unutmamalı. Hakkın halka gönderdiği rızkı inançsal boyutunda hakça dağıtmak zorunda. Hep söylüyoruz. Bu ülkede Aleviler vardır, Aleviler inkâr edilemez. Bizler ne fay hattıyız ne Ali’siz Aleviyiz. Bizim Alimiz de Muhammed’imiz de vardır, gönlümüzdedir. Makama geldiğinde cemevindeki dergâhtaki Hazreti Ali’nin Hasan’ın Hüseyin’in 12 imamların resmini kim indiriyorsa Ali’siz Aleviler onlardır. Üstüne basa basa söylüyorum. Bizler Hak Muhammed Ali darında, didarında yolumuzu yürüyoruz. Hızır cümle canların yardımcısı olsun.”

AKD Genel Başkanı İsmet Kurt, torba yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne gidileceğini, sonuç alınamazsa AİHM taşıyacaklarını kaydetti.