Erdoğan, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na, Soylu’nun danışmanı Özzeybek’i atadı

Erdoğan, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na, Soylu’nun danışmanı Özzeybek’i atadı

Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na Ali Arif Özzeybek atandı. Özzeybek’in atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde kurulan “Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı” görevine, İçişleri Bakan Danışmanı Ali Arif Özzeybek’i getirdi. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Atama, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 ve 3’üncü maddeleri gereğince yapıldı.

9 Kasım 2022 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’nda sözleşmeli personel çalıştırılmasına ilişkin esaslar ile pozisyon unvanları ve asgari nitelikler de belirlenmişti. Buna göre, Kültür ve Turizm Bakanlığınca belirlenecek usul ve esaslara uygun olarak ‘Alevi-Bektaşi Cemevi Önderi’ ile ‘Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Uzmanı’ unvanlarında sözleşmeli personel istihdam edilebilecek.

“Alevi-Bektaşi Cemevi Önderi”nin Alevi-Bektaşilik yolunda temayüz etmiş olması veya cemevlerinde erkan hizmeti yürütülmesinde bulunmuş olması gerekiyor.

ÖZZEYBEK 2021’DE AKP MKYK YEDEK ÜYESİ SEÇİLMİŞTİ

Özzeybek, 2011’de CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Başdanışmanı olarak görev almıştı.

Özzeybek, 11 Temmuz 2018’de de görevinden istifa etmiş ve 24 Mart 2021’de yapılan AKP 7. Olağan Büyük Kongresi’ndeki MKYK yedek üyesi seçilmişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun danışmanlığı görevini yürüten Özzeybek, cemevlerine elektrik ve suyun ücretsiz olması, Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kurulması gibi düzenlemeler öncesinde yaklaşık 6-7 aylık sürede bazı cemevleri ve Alevi köylerinin muhtarlarını ziyaret ederek görüşmeler yapmıştı.

Etiketler