Maraş’ta Cemevindeki Koordinasyon Merkezi’ne kayyım atandı; gönüllülerden tepki

Maraş’ta Cemevindeki Koordinasyon Merkezi’ne kayyım atandı; gönüllülerden tepki

6 Şubat’ta 7.7 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Pazacık ilçesine bağlı Hasankoca Köyü Cemevinde kurulan Kriz Koordinasyon Merkezi’ne Pazarcık Kaymakamlığı akşam saatlerinde el koyarak, kayyım atadı. 

 

Maraş merkezli depremlerin üzerinden 10 gün geçerken, Kriz Koordinasyon Merkezleri kurularak, yardımlar halka dağıtılıyor.

Ancak Pazacık ilçesine bağlı Hasankoca Köyü Cemevi’nde kurulan HDP Kriz Koordinasyon Merkezine kaymakamlık kayyım atadı. Partililer ve gönüllüler, kaymakam ile ortak çalışma yürütmeyeceklerini belirterek, depodan çıktılar.

“KAYYIM BURADA ÖLÜMÜN FETVASINI VERDİ”

Cemevi önünde açıklama yapan gönüllüler, her türlü yardımı halka ulaştırdıklarını ancak kaymakamın bu dayanışmaya müdahale ettiğini ve kayyım atadığını söyleyerek tepki gösterdiler. Gönüllüler, “Bu ülkede ölmek çok kolay, özgürsünüz ölmekte. Kayyım burada ölümün fetvasını veriyor. İyi olan her şeye iktidar kayyım atıyor” diyerek isyan ettiler.

HDP Milletvekili Zeynel Özen, Kriz Koordinasyon Merkezi’ne el konulmasına tepki göstererek, şunları söylemişti:

“Pazarcık’ta Hasankoca Köyü evinde dayanışmayla kurduğumuz depomuza el koymaya çalışıyorlar. Enkaz altında insanlar can çekişirken ortada olmayanların, dayanışmamıza çökmesine izin vermeyeceğiz. Hiçbir şey istemiyoruz sadece bıraksınlar yaralarımızı saralım. Bırakın ilk günden beri çabalayan gönüllülerimiz depremzedelerin yaralarını sarmaya devam etsinler.”

Etiketler