Adıyaman’da cenazelere kurtlar saldırmış; binlerce insan battaniyelere sarılıp defnedildi’

Adıyaman’da cenazelere kurtlar saldırmış; binlerce insan battaniyelere sarılıp defnedildi’

Depremin ardından Çelikhan ilçesine giden Gazeteci Veli Büyükşahin, bölgede yaşadıklarına ve tanık olduklarına dair anlatımında, “Dağ köylerine ulaşım hala yok. Göçükten çıkartılan bazı cenazeler kaldırılamadığı için açıkta kalmış ve kurtların saldırısı olmuş. Binlerce insan battaniyelere sarılıp kefensiz defnedildi. Cenazesine bile sahip çıkamayan bir devletle karşı karşıyayız” dedi.

Maraş merkezli depremin en ağır hissedildiği Adıyaman’ın Çelikhan ilçesine bağlı birçok köye hala ulaşılamadı.

Yolları kapalı olan bu dağ köylerinde enkaz altında çok sayıda cenaze olduğu, çıkarılan cenazelerin ise ortada kaldığı belirtiliyor. Açıkta kalan cenazelere kurtların saldırdığı bilgisi de paylaşılıyor.

Depremin ardından Çelikhan ilçesine giden Gazeteci Veli Büyükşahin, bölgede yaşadıklarını ve tanık olduklarını anlattı.

“CENAZELER AÇIKTA KALDIĞI İÇİN KURTLAR SALDIRMIŞ”   

Bulundukları yerde bazı köylere kurt indiği ile ilgili bilgilerin kendilerine geldiğini ve bu durumun görüntülerinin de dolaştığını söyleyen Büyükşahin, şunları aktardı:

“Bu köylerin yolları bugüne kadar kapalıydı. Bugün açma çalışmaları yapılıyor. Birçok köyün yolu hala kapalı. Çelikhan merkeze bağlı birkaç köyden bahsediliyor. Bu bahsedilen dağ köylerine zaten geceleri kurtlar iniyor. Kurtlar burada ilçe merkezine kadar bazen inebiliyor. Çelikhan’a bağlı Şerifhan diye bir köyde bazı cesetlerin kurtlar tarafından parçalandığı, kurtların saldırısına maruz kaldığı bilgisi geldi. Orada sağ kalan insanlar aktarıyor bunları. O köylere hala hiçbir ekip gitmedi. Dolayısıyla cenazeler kaldırılamamış durumda. Enkaz altında bir sürü cenaze var. Yollar kapalı. Yolların kapalı olmasının sebebi oralar dağ köyleri olduğu için çok fazla kar yağışı alıyor. Zaten sağlıklı bir yol yok oraya ulaşım için. O yüzden o yollar kışın kapanıyor. O köylerde kalan insan sayısı, genç sayısı özellikle çok az. Göçükten çıkartılan bazı cenazeler kaldırılamadığı için açıkta kalmış ve kurtların saldırısı olmuş.

“YOLLARI HALA KAPALI OLAN BİRÇOK KÖY VAR, ULAŞTIRMA BAKANLIĞI BU İŞE EL ATMALI”

Dün yine deprem oldu. Artçı sarsıntılar devam ediyor. Biz arabada kalmak zorunda kaldık. Yolların açılması için karayollarının, belediyenin, kaymakamlığın devreye girmesi gerekiyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın bu işe el atması gerekiyor. Altyapıyı hazırlaması gerekiyor ancak depremin üzerinden kaç gün geçti ve biz sadece bugün yollarda greyderleri, kar küreme araçlarını görmeye başladık. Bu araçlar gelmediği için yollar açılmadığı için o köylerin hiçbirisine ulaşılamadı. Ne arama kurtarma ekibi gidebildi ne bir yardım gidebildi. O köyde oturanların kendi yakınları bile gidemedi. Ulaşılamayan köylerdeki insanlar yürüyerek en yakın yere gidiyorlar, günlük ihtiyaçlarından birkaç gıda maddesi alıp sırtlarında taşıyarak götürüyorlar. Ertesi gün tekrar geliyorlar. Oralarda olup da sağ kalan insanların ihtiyaçları da giderilemiyor.

“BURADA DEVLET YOK, TÜM İŞLER GÖNÜLLÜLERİN GİRİŞİMİYLE OLUYOR”

Biz Çelikhan’dayız. Cenazelerimizi dün kaldırdık. Yakın illerdeki akrabalarımız cenazeye gelemedi. Taziyeye gelebildiler. 5-10 kişi ile cenazelerimizi kaldırmak durumunda kaldık. Birçok köyden sağlıklı bilgi alınamıyor. Buraya çeşitli illerden gönüllüler geliyor, yardım getiriyorlar. Buraya gelen tüm yardımlar çeşitli sivil toplum kuruluşlarından, Alevi örgütlerinden, siyasi partilerden ya da bireysel gönüllülerden geliyor. Birey olarak aracını doldurup gelen çok sayıda da insan var. Van’dan kepçeleri ile gelip burada yolları açmaya çalışan insanlar vardı. Özellikle gıda yardımları çok fazla gelmeye başladı. Bunlar devletin, AFAD’ın yönlendirdiği yardımlar değil. Dün bir yerden yardım gelmişti. Biz bunu organize ederken AFAD’dan gelip, ‘Bu yardım nereye gidiyor?’ diye sordular. AFAD emekçilerine biz bize gelen yardımlardan verdik. Yapılan bütün işler, hizmetler gönüllülerin yaptığı girişimlerle oluyor.

“İMKANINI BULAN İNSANLAR BURADAN GİDİYOR”

Ulaşım çökmüş durumda. Daha yeni yeni yollar açılıyor. Elektrik hala birçok yerde yok. Araçlarda telefonlarımızı şarj edebiliyoruz. GSM şebekeleri ve internet gelip gelip gidiyor. Organizasyonla ilgili ciddi bir dağınıklık var. Herkes kendisi organize olmaya çalışıyor. Burada hala devletin, hükümetin, valiliğin yürüttüğü hiçbir iş yok. 100-120 tane evin olduğu yerde kalınabilecek 3-4 tane ev var. Diğer insanların nerede kalacağı ile ilgili hiçbir çalışma yok. Bizler kendi imkanlarımızla insanları başka şehre gitmeleri için bir yerden bir yere taşımaya çalışıyoruz. İnsanlar imkan bulunca buradan gidiyorlar. Çünkü altyapı yok, ne olacağı belli değil, ilaç bulamıyorsunuz, bir doktora gidemiyorsunuz, depremler sürekli devam ediyor, insanların üzerinde giyebilecekleri elbiseleri bile yok.

“BİNLERCE İNSAN BATTANİYELERE SARILIP KEFENSİZ DEFNEDİLDİ”

Kısa vadede tanık olduğum şey iktidarın, devletin hiçbir şekilde bu sürece müdahale edemediğidir. İnsanlar burada kefensiz defnediliyor. Binlerce insan battaniyelere sarılıp kefensiz bir şekilde yıkanmadan defnedildi. İnsanlar göçüklerin altında donarak hipotermi ile yaşamlarını yitirdiler. Devlet bu depremle birlikte çökmüş oldu. Ölüsüne bile kefen bulamayan, bir mezar yeri açamayan, cenazesine bile sahip çıkamayan bir devletle karşı karşıyayız.”

Etiketler