ABF’den hükümete tepki

ABF’den hükümete tepki

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Hacı Bektaş Veli portresi üzerinde yapılan değişiklikle ilgili açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu, “AKP’nin yapmak istediğini biz biliyoruz. 72 millete bir nazarla bakan Alevilik inancını da asimile ederek, tekçi zihniyeti dayatmak istiyor. Özü Yezid olanın dilinde Ali olsa ne fayda.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinlikleri için kullanılan görselde Hacı Bektaş Veli’nin kucağındaki aslan ile ceylanın kaldırılması, Alevi toplumu tarafından tepki ile karşılandı.

“BU SAYGISIZLIĞI ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Konu ile ilgi açıklama yapan ABF, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP)’nin Alevileri ve Aleviliği yok saymaya devam ettiğine vurgu yaparak, “Kültür ve Turizm Bakanlığı milyonlarca Alevinin kutsal sembollerinden Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin temsili resminden Aslan ve Ceylan’ı çıkarmış.

Hacı Bektaş Veli, Azerbaycan’dan İran’a, Yemen’den Suriye’ye, Balkanlardan Anadolu’ya kadar dünyanın dört bir yanındaki on milyonlarca Alevinin ortak inançsal sembolüdür. Bu inanç doğadaki tüm canların eşit ve hoşgörü içinde yaşamasının sembolüdür. Hoşgörü ve adaletin sembolüdür. AKP’nin yapmak istediğini biz biliyoruz. 72 millete bir nazarla bakan Alevilik inancını da asimile ederek, tekçi zihniyeti dayatmak istiyor. Aslan ve Ceylan sembolleri Aleviliğin olmazsa olmazlarındandır.

Bu saygısızlığı şiddetle kınıyoruz. Bu yapılan saygısızlık bir kez daha göstermiştir ki, AKP’nin Alevilere rağmen kurduğu, “Cemevi Başkanlığı’nın” tek amacı bizi köklerimizden koparıp yok etmektir. Hünkarımızı bir kez daha andığımız bu günlerde AKP ve yandaşları bilsin ki hiçbir güç bizi köklerimizden koparamayacak.” diye belirtti.

Etiketler