Cemevi Başkanlığı yetkilileri umduğunu bulamadı

Cemevi Başkanlığı yetkilileri umduğunu bulamadı

AKP’ hükümetinin kurduğu Alevi Bektaşi Cemevi Başkanlığı yetkilileri, İzmir’de bulunan Yamanlar Cemevi’ne giderek yönetilerle görüştü. Görüşmede, ‘Sizlere dede gönderelim’ teklifine Yamanlar Cemevi yöneticilerinin sert tepki göstermesi sonrasında yetkililer cemevinden ayrıldı. Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, “Pirlerimiz nefsine yenilmemelidir. Bir başkasının lokmasına karşılık kendimizi değiştirmeyiz” dedi. 

İki yıldır yüzlerce cemevini dolaşarak liste tutan, Aleviliği bir inanç olarak görmeyen ve kültürel bir ögeye indirgeyen AKP hükümeti, şimdi ise bir ekip oluşturup Alevi köylerini, cemevlerini ve dernekleri dolaşarak maaşlı dedeler, elemanlar arıyor.

Alevi Diyaneti olarak adlandırılan Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı yetkilileri ve sözde bir dedenin de aralarında olduğu heyet, İzmir’de hizmet yürüten Yamanlar Cemevi ‘ne giderek cemevi yöneticileriyle görüştü.

Alevi Kültür Derneği Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, heyetin kendilerine, ‘Maddi ihtiyacınız var mı? Sizlere bir dede ve maaşlı temizlikçiler gönderelim’ sorusunu yönelttiği ve teklifi kabul etmemeleri sonrasında heyetin cemevinden ayrıldığını aktardı.

2 YIL ÖNCE DE İÇİŞLERİ BAKANLIĞI YETKİLERİ ZİYARET ETMİŞTİ

İçişleri Bakanlığına bağlı yetkililerin yaklaşık 2 yıl önce cemevlerini ziyaret ettiği ve tavır konulması ile birlikte cemevlerini terk ettiği bilgisini aktaran Bozkurt, “Yol erkan dışında davrananları deşifre edip bu alanı kişilere vermemiz lazım. Yolu erkanı yürütecek değil, kendi zihniyetlerini bu kurumlara taşıyacak elemanlar arıyorlar. AKP ise bu boşluktan yararlanarak bu hamleyi geliştiriyor. Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı bünyesinde dede olduğunu söyleyen Ali isimli bir kişi cemevimize gelerek maddi ihtiyaçlarımızı sordu. Talebimizin maddi değil eşit yurttaşlık talebi olduğunu ve bunun da üst çatı örgütlerimizin dillendirdiğini söyledim. Çayını dahi içmeden masadan kalktı ve gitti. Yine önceki dönemlerde vali bizleri çağırdığında Alevi kurumları olarak, ‘Siz devletin memurusunuz, bizim talebimiz anayasaldır ve anayasa kalıcıdır. Anayasal güvence verilirse sorunumuz öyle çözülür’ dedik” diye konuştu.

‘SİZE DEDE GÖNDERELİM’ TEKLİFİNE TEPKİ

Bozkurt, Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ndan gelen Ali isimli kişinin kendisini ocakzade olarak tanıttığını ve kendilerine bu kez ‘Size dede gönderelim’ teklifinde bulunduğunu belirtti. Bu teklifi kabul etmeyerek tavır koyduklarını ve olumsuz cevap alan heyetin cemevinden ayrıldığını dile getiren Bozkurt şöyle devam etti:

“1 ay önce Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’ndan iki kişi cemevimize geldi. Ali isimli bu kişi Sivaslı ocakzade olduğunu ve İzmir temsilcisi olarak seçildiğini söyledi. Konuştuğunda sözde senin gibi düşünüyor, senin gibi Aleviyim diyor. Ne yazık ki devletin Alevisi olma yönünde maddi olarak dayatmalarda bulunuyor. Konuşma arasında, ‘Sizlere dede lazım ise bir dede gönderelim’ teklifinde bulunuyor. Ayrıca 2 kişilik temizlikçi kadrosu açacaklarını bu isimleri kendilerine vermemizi istediler. Bizim dedemizi göndermek sizin lüksünüze mi kaldı? Biz cemevimizin bir yerden talimatla görev alacak bir yer olmadığını söyledik. Hizmetimizi gönüllü olarak yaptığımızı ve yolumuzu yürütmeyi başkasının iradesine bırakmayacağımızı söylediğimizde, çekip gittiler. Bütün kurumlarımızda aynı tepki ve bilinç öne çıkarsa; devlet bizleri yönetme çabasından vazgeçecektir.

“ALEVİLERİ TEK ELDEN YÖNETMEK İSTİYORLAR, TESLİM OLMAMALIYIZ”

Alevi inancının tek elden yönetilerek Alevi toplumuna bunlar üzerinden fetva verilmek istendiğini ifade eden Bozkurt, Alevi toplumunun bu asimilasyon hamlesine dahil olmaması yönünde çağrısını yineleyerek, “Bir deyim vardır; ‘kimin ekmeğini yersen onun davulunu çalarsın.’ Bir biat kültürü var. Diyaneti nasıl ki tek merkezde yönetiyor ve fetva verdiriyorlarsa, memur dedeler atayarak Alevilere fetva vermek istiyorlar. Pirlerimiz nefsine yenilmemelidir. Bir başkasının lokmasına karşılık kendimizi değiştirmeyiz. Bize vereceklerine karşılık bizlerden taviz bekliyorlar. Ama inancını değiştirip seni dönüştürmek istiyor. Hiçbir onurlu Alevi buna teslim olmamalıdır. Buna düşenler büyük bir eksikliğin zaafına düşmüş olacaklardır. Hep beraber bu yolu, mücadeleyi büyütelim. Gerçekliğimizden şaşmayarak, gücümüz yettiğince bu hakikati, yolu yürütmeye çalışacağız” şeklinde konuştu.

Etiketler