Bursa’da ‘Maraş Katliamı’ anması

Bursa’da ‘Maraş Katliamı’ anması

Bursa’da Alevi-Bektaşi Dernekleri Platformu, Maraş Katliamı’nda hayatını kaybedenleri düzenledikleri basın açıklaması ile andı. Açıklamada “Şeriata, ırkçılığa ve her türlü gericiliğe karşı laikliği savunmaya devam edeceğiz” vurgusu yapıldı.

Fomara Meydanı’nda yapılan basın açıklamasını platform adına Panayır Cemevi Dedesi Yusuf Kaplan okudu.

Açıklamada, “Bundan tam 45 yıl önce, devlet Maraşta Alevilere karşı suç işlemiştir. Tüm Alevi katliamlarında olduğu gibi, uzun süren hazırlıkların ardından, o gün de camilerden anonslar yapılarak Aleviler hedef alınmıştır. Önceden hazırlanmış silahlar, baltalar, benzin bidonları katil sürüsüne dağıtılmış ve kentte Alevi katliamı başlatılmıştır. Bu katliamda tıpkı diğer Alevi katliamları gibi devletin gözetiminde gerçekleşmiş, şehirdeki kolluk kuvvetleri herhangi bir müdahalede bulunmayarak katliama ortak olmuştur. Maraş’ta yaşlı, genç, çocuk yüzlerce insan sadece Alevi oldukları için hunharca katledildi. Tüm bunlar ve daha fazlası o dönemde, “Allah için savaşa” diye slogan atan ve bugün Akp ile birlikte ülkeyi yöneten Mhp öncülüğünde, devlet gözetiminde yapılmıştır.” denildi.

Açıklama şöyle sürdü:

“Demokrasi, eşitlik, özgürlük ve laiklik mücadelesi veriyoruz”

“Alevilere bu kadar düşman olmak, kin duymak hangi aklın ve inancın ürünüdür? Yıllarca komşuluk yaptıkları insanları, çocukları vahşice katletmek hangi vicdana sığar. 90 yaşındaki Cennet anayı işkenceyle katletmek hangi ahlakın ifadesidir. Alevilere kin ve nefret duyanlar nasıl bir psikoloji içindedir? Biz biliyoruz ve onun için örgütleniyor, demokrasi, eşitlik, özgürlük ve laiklik mücadelesi veriyoruz.

“Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Cemevi başkanlığını kuranlar adaletten, eşitlikten bahsedemezler”

Aradan geçen bunca zamana karşın hiçbir şey değişmemiş, tam tersi bu 45 yılın 21 yılında iktidar olan AKP’de Alevi düşmanlığının odağı haline gelmiştir. Herkesin Türk ve Sünni olduğunu iddia eden ve Diyanet işleri başkanlığını devletin merkezine alanlar, tüm itirazlarımıza rağmen Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Alevi Bektaşi Cemevi başkanlığını kuranlar huzurdan, adaletten, eşitlikten bahsedemezler.

Bugün ülkede tek bir bakan Alevi değilken, ordu komutanı yokken Alevi güzellemesi yapılması tam da Akp pişkinliği ve yüzsüzlüğüdür. Tarih boyunca Alevileri katledenler, bugün dedelere maaş, cemevlerine ise “kültür merkezi” gömleğini giydirerek Alevileri katletme ve asimile etme peşindeler. Bu vesileyle belirtelim ki, devletten maaş alan ya da alacak olan dedeler, Kerbela’da Ali Askeri, Maraş’ta Ali Traş’ı, Madımakta Koray Kaya’yı katledenlerle el sıkışmış sayılacaktır.

06 Şubat 2023 sabahı ise tam on bir ilde AKP hükümetlerinin gerici, faşist, yobaz tarikat ve cemaatleri güçlendirmek için kamu kaynaklarından bu tarikat ve cemaatlere hortum çekmesi, oy deposu olarak gördükleri yoksul halk kitlelerinin hayatlarını hiçe sayan imar affları çıkartıp büyük bir ihmale neden olması nedeniyle adını DEPREM koydukları bir büyük katliam daha yaşadık. Yüzbinlerce yurttaşımızı kefensiz bir şekilde toprağa sırladık. Biliyor ve haykırıyoruz….

Katliam Katliamdır.

“Irkçılığa ve gericiliğe karşı laikliği savunmaya devam edeceğiz”

Milliyetçi ve siyasal İslam’ın ülkeyi getirdiği yer ortadadır. Kan, gözyaşı, açlık, sürgün ve yok saymaktır.

Biz Aleviler, her türden tekçiliğe ve ırkçılığa karşı 73 millete bir nazarla bakmaya devam edeceğiz.

Biz Aleviler, şeriata, ırkçılığa ve her türlü gericiliğe karşı Laikliği savunmaya devam edeceğiz.

Başta Alevi katliamları olmak üzere hiçbir katliamı unutmadık, unutturmayacağız.”