Bursa’da ‘Maraş olayları’ protesto Edildi

Bursa’da ‘Maraş olayları’ protesto Edildi

Bursa’daki Alevi dernekleri platformu, ‘Maraş Olayları’nın 37’nci yıldönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.

Kahramanmaraş’ta 1978 yılında 19- 26 Aralık tarihleri arasında yapılan katliamın yıl dönümü nedeniyle Bursa Heykelde anıt önünde toplanan Bursa Alevi-Bektaşi Dernekleri Platformu ve Demokratik Kitle Örgütleri üyelerinden oluşan bir grup, 19-27 Aralık 1978 yılında Maraş’ta yaşan vahşeti protesto etti.

 Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şube Başkanı Hüseyin Kalkan;Yakın tarihimizin en acımasız,  insanlık adına en utanç verici kitlesel katliamlarından birisi de   Maraş katliamı olmuştur. Üzerinden 37 yıl geçti.  Katliamda, resmi rakamlara göre 114, tanıkların ifadesine göre  200  canımız katledilmiş, 1000’nin üzerinde kişi yaralanmış,  552 ev,  289 işyeri  talan edilmiş, yakılıp,  tahrip edilmiştir. Katliamdan sonra Alevilerin %80’ni kenti terk etmiştir.

Siyasal nedenlerle körüklenen Alevi-Sünni ayrılığının,  Kahramanmaraş’ta gerginliği tırmandırdığı bir dönemde, 19 Aralık’ta,   kentteki  Çiçek Sineması’na, o dönemin  milliyetçi filmlerinden biri olan, Cüneyt Arkın’ın başrol oynadığı,  Güneş Ne Zaman Doğacak isimli filmin gösteriminde,  saat 21:00’de,  Ökkeş Kenger adlı ülkücü bir gencin patlayıcı madde atması, olayların başlangıcı olarak bilinmektedir  Maraş yakın tarihin tertiplenmiş en büyük Alevi katliamlarından biridir. Katliamı tertipleyenler, dönemin koşulları içinde yükselen toplumsal muhalefeti bastırmayı amaçlamışlardır. Maraş katliamı devlete hakim olan zihniyetin düzenlediği katliamdır.”Tarihsel olarak yapılan bu katliamları ve zulümleri, yapanları, yaptıranları nefretle kınıyoruz.”dedi.

Basın açıklamasının ardından grup olaysız biçimde dağıldı.

Etiketler