AKD Bursa Şubesi laik eğitim için yürüdü

AKD Bursa Şubesi laik eğitim için yürüdü

Kartal Meydanı’nda Eğitim-Sen ve Alevi Bektaşi Federasyonu öncülüğünde “Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız ve Anadilde Eğitim” Mitingi düzenlendi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim Sen öncülüğünde İstanbul Kartal’da düzenlenen mitingle yurttaşlar, “Laik, Bilimsel, Kamusal, Parasız ve Anadilde Eğitim” taleplerini haykırdılar. Mitingde, “AKP faşizmine, karanlığına teslim olmayacağız. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi verdik, vermeye devam edeceğiz” denildi.

“Eğitim sistemindeki asimilasyona ve gericiliğe karşı geleceğimize sahip çıkıyoruz” sloganıyla dün Kartal Meydanı’nda saat 13.00’te düzenlenen miting için Kartal Kaymakamlığı önünde bir araya gelen gruplar “Geleceğimize sahip çıkıyoruz. Eşit, parasız, bilimsel, anadilde eğitim”, “Düşünen, sorgulayan, hakkını arayan nesiller için bilimsel ve laik eğitim şart”, “Gelecek kinle değil, bilimle kurulur”, “Tekçi, cinsiyetçi, gerici eğitime hayır” döviz ve pankartları açıp, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Karanlığa teslim olmayacağız”, “Irkçı, gerici eğitime hayır”, “AKP halka hesap verecek”, “Hak, hukuk, adalet” sloganları atarak mitingin yapılacağı alana yürüdü. Mitinge CHP ve HDP milletvekilleri ile Haziran Hareketi ve TKP’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda siyasi parti, Alevi kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşu destek verdi. DİSK Başkanı Kani Beko, Emek Partisi Genel Başkanı Selma Gürkan, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş, Halkevleri Genel Başkanı Oya Ersoy’un da katıldığı mitingde güvenlik güçlerinin yoğun güvenlik önlemi aldığı, alana yakın noktalarda keskin nişancıların da çatılarda nöbet tuttuğu görüldü.

Miting alanında kürsüye Ankara’da cenazesine saldırı düzenlenen ve Tunceli’de toprağa verilen HDP’li Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk’un fotoğrafı yerleştirildi ve “Hatun Tuğluk hepimizin annesi” denildi.

Nuriye ve Semih unutulmadı

Tertip komitesinin selamlaması ve ardından gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, “Bizler laik özgürlük diye sokaklarda, meydanlardaydık. Çocuklarımıza onurlu bir gelecek bırakma mücadelesi verdik, vermeye devam edeceğiz” dedi. Bu mücadelenin bedelini ödediklerini kaydeden Aydoğan, ödemeye devam ettiklerini vurguladı. Aydoğan, “Bunun bedelini ihraç edilen, tutuklanan, açığa alınan, bayram öncesi sürgün edilen arkadaşlarımız ödüyor. Bunun bedelini eğitim hakkı elinden alınan ödüyor. Bunun bedelini 193 gündür işimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkıyoruz diyen Nuriye ve Semih ödüyor” diye konuştu.

 

‘Ferman Yezidi’nse…’

ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız ise “Devletlerin inançtan, ibadetten, dinlerden elini çekmesi gerekiyor. Devlet okulları her daim her inanca, her topluma eşit, açık bilim ve ilim yuvaları olmalıdır” dedi. “Ferman Yezidi’nse meydanlar Hüseyin”in şiarıyla yola çıktıklarını kaydeden Yıldız, bugün de saat 12.30’da Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde eylem yapacaklarını kaydetti.

ABF ve Eğitim Sen adına ise ortak açıklamayı tiyatro sanatçısı Orhan Alkaya yaptı. Alkaya konuşmasında Alevilerin ve eğitimcilerin taleplerini özetle şöyle sıraladı;

“AKP’nin ‘yeni’ dediği eğitim programının iptal edilmesini, demokratik katılım ve bilimsel yöntemle laik, demokratik bilimsel, parasız ve anadilde eğitimi hak olarak kabul eden bir eğitim programı istiyoruz. Diyanet işleri Başkanlığı’nın kaldırılarak devletin inançları yönettiği değil, hizmet ettği, eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğünün esas alındığı bir düzenleme istiyoruz. Biz Aleviler cemevlerimizi Hakkın ve hakikatin mekanı olarak biliyoruz. İnanç grupları için eşit yurttaşlık ve inanç özgürlüğü için mücadele ediyoruz.” Konuşmaların ardından 3 dakikalık sessizlik eyleminin yapıldığı miting, Erdal Erzincan, Tolga Sağ, Cengiz Özkan, Kutsal Evcimen, Pınar Aydınlar gibi sanatçıların verdiği konserle son buldu.

 

Etiketler