Alevi imam lisesinde göreve başlayan dedeye tepki: Asimilasyona alet olma

Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz, Özel Statülü ‘Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi’ne atanan eski Alevi Dernekler Federasyonu Başkanı Dede Zeynel Şahan’a tepki gösterdi. Yılmaz, Şahan’a “Asimilasyona alet olma ve kararından vazgeç” dedi.

İstanbul Halkalı’da bulunan Dosteli Yardım Eğitim Kültür Vakfı ile AKP hükümeti yöneticilerinin birlikte temelini attıkları Özel Statülü ‘Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi’ne ilişkin İstanbul Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz Pir Haber Ajansı’na konuştu.

“ALEVİ ÇOCUKLARI YETİŞTİRECEKLERMİŞ, KÜLLİYEN YALAN”

Yılmaz, “Alevi çocuklarını yetiştireceklermiş. Külliyen yalan. İnanmayın buna. Çünkü biz Arnavutköy’de yaşıyoruz. Çünkü şu anda bütün liseler ve ortaokullar tamamen imam hatip olmuş durumdadır. İmam hatip olmasına gerek yok çünkü hepsinde mescit var ve ‘namaz kılın oruç tutun’ diye zorluyorlar. Bırakın da insanlar bildiği gibi dua etsinler. Alevileri bu ülkede asimile ederek bir yere varamazsınız.”

ZEYNEL ŞAHAN DEDE’YE ÇAĞRI: KARARINDAN VAZGEÇ

Bu lisede dede olarak ders vermeye başlayan Zeynel Şahan’a da tepki gösteren Yılmaz, bu asimilasyona alet olmamasını ve kararından vazgeçmesini istedi.

Yılmaz şöyle konuştu:

“Alevi dedesi yetiştirme lisesine o şahsı neden aldılar? Çünkü o şahsı vitrinde görürlerse ‘Aleviler benim dedem orada’ diyecek. Ama buna alet olmasınlar. Ben buradan çağrı yapıyorum o dedemize: ‘Lütfen senin bu kadar inananın var ve yıllardır Aleviliğe hizmet ettin bu kararından vazgeç. Çünkü bu şekilde doğru bir şey yapmış olmazsın.’ Alevi dedelerinin, kurum başkanlarının eksiği var ise gelip yakamıza yapışmaları gerekiyor. Sorgulamalıyız çünkü, artık kimsenin hata yapma lüksü yok. Azalıyoruz ve bitiyoruz.”

PİRHA/İSTANBUL

 

 

 

 

 

 

 

Etiketler