Alevi derneklerinden ortak açıklama: Biz zorbalığa boyun eğmeyiz

Alevi derneklerinden ortak açıklama: Biz zorbalığa boyun eğmeyiz

Ankara’daki Cemevi saldırılarına tepki gösteren Alevi dernekleri, Yurt genelinde ortak basın açıklaması yaptı

 Muharrem orucunun ilk gününde Ankara’da bulunan Şah-ı Merdan Cemevi, Batıkent Serçeşme Cemevi, Tuzluçayır Ana Fatma Cemevi, Türkmen Alevi Bektaşi Vakfı ve Gökçebel Köy Derneği’ne dün saldırılar düzenlendi. Aleviler saldırılara Türkiye’nin birçok ilinde düzenledikleri basın açıklamalarıyla tepki gösterdi.

Alevi kurumları saldırıların organize olduğunu söyleyerek etkin bir soruşturmanın yapılması için İçişleri Bakanlığı’na çağrı yaptı.

Bursa Alevi dernekleri platformu yapılan saldırı ile ilgili basın açıklaması yaptı

BASINA VE KAMUOYUNA.

 DEĞERLİ BASIN EMEKÇİLERİ VE SEVGİLİ CANLAR.

          Öncelikle şunu belirtelim ki; Canlarımıza, Cemevlerimize, ve kurumlarımıza saldıranlar, bu saldırıları planlayıp yönetenler bilsinler ki; bizi demokrasi, özgürlük ve eşitlik mücadelesinden koparamayacaksınız. Çünkü biz, baskıya zorbalığa ve her türlü şiddet politikalarına boğun eğmeyiz.

          Savaş çığırtkanlığına ve her türlü çatışma diline karşı barışın ve kardeşliğin saflarında yer alırız.

Biz Aleviler, tarih boyunca her türlü provokatör tertibinin  karşısında ve bize yönelik her saldırıya rağmen  72 millete bir nazarla  bakmaya devam ettik.

          Halkları kendi içinde kutuplaştıran, ötekileştiren, çatıştıran, gerilimden ve şiddetten beslenen politikaların karşısında durduk ve durmaya da devam edeceğiz. Ülkemizi kana bulamak için, tetikçileri ve güdümlü katilleri kullanan Derin Devlet güçlerini, Koçgiri, Dersim, Maraş , Çorum, Gazi, Gezi , 10 Ekim’den ve  Suruç’tan ve onlarca benzer katliamdan biliyoruz….

          Aleviler olarak eşit yurttaşlık mücadelesi verirken çok iyi biliyoruz ki, bu ülkede yaşayan halklar inançlar ve kimlikler özgür olmadan biz de asla özgür olamayacağız. Bu nedenle dost ve musahip kurumlarla, ilerici aydın, demokrat  ve devrimci güçlerle birlikte omuz omuza bir mücadeleye inanıyoruz.

          Bu saldırıların asıl amacının ülkede kaos ve çatışma ortamı yaratmak olduğunun bilincindeyiz.

2023 Genel seçimleri öncesi kaostan ve çatışmadan beslenmek isteyen karanlık güçlerin harekete geçmesine zemin hazırlayan Devletin ve Akp hükümetinin şiddet dilinin de farkındayız. Bu saldırıların daha büyük ve acı bir sonuca varmaması için başta demokrasi güçleri olmak üzere herkese görev düşmektedir.

          Halkımızı kurumlarına ve cemevlerine sahip çıkmaya ve provokasyona karşı uyanık olmaya çağırıyoruz!

 Bu vesileyle hükümeti açıktan uyarıyor ve göreve çağırıyoruz. Bu saldırıların arka planını örgütleyicisini ve azmettiricisini derhal açığa çıkarın! aksi taktirde zan altında kalmaktan kurtulamazsınız. Kınama ve geçmiş olsun ile geçiştirilecek bir durum değildir.

          İçişleri bakanlığı daha birkaç gün önce yayınladığı genelgede Cemevlerine yakın olacaklarını boş bırakmayacaklarını ilan etmişken daha Muharrem’in  birinci  gününden bu olayların olması bizim açımızdan düşündürücüdür.

 

          Biz Aleviler   dili dini inancı ırkı mezhebi ve cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit ve özgür bireyler olarak yaşayabildiği kimsenin kimliğinden dolayı ötekileştirilmediği katledilmediği demokratik bir cumhuriyette bir arada kardeşçe yaşamı savunuyoruz.

 

          Biz Aleviler olarak diyoruz ki;

          Bozuk düzende sağlam çark olmaz!

          Bu adaletsiz düzeni hep birlikte değiştireceğiz.

          Halklar inançlar ve kimlikler olarak omuz omuza vererek demokrasi ve eşit yurttaşlık haklarımızı birlikte kazanacağız! 

          Sevgili canlar;

          Cemevleri milyonlarca Alevinin ibadethanesidir.  Orada hiç kimseye makamı, dili, dini, rengi sorulmaz. Cemevlerine saldırmak aslında Anadolu halklarının hoşgörüsüne ve bin yıllık komşuluğa saldırmaktır.

          Biz zalimlerin, zorbaların, ırkçıların dışında kimsenin karşısında olmadık. Aleviler tarihi boyunca hiçbir halkın onurunu incitecek kalkışmada bulunmadı. Bundan sonra da böyle olacaktır.

          Dün bu ülkenin başkentinde  4 ayrı yerde , Alevilerin ibadethanelerine ve  mekanlarına yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

          Bu saldırının tüm yönleriyle açığa çıkarılması için kararlılıkla mücadele edeceğimizin bilinmesini istiyoruz. Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz; Cemevlerini tanımayan ve Anayasal statüye kavuşturmayan, Alevileri her türlü insanlık dışı asimilasyon politikasına tabi tutan hakir gören aşağılayan yaklaşımlarınız bu saldırılara zemin hazırlamaktadır.

          Taleplerimizi kabul edin ve ibadethanelerimizi yasal statüye kavuşturun

          Elinizi dilinizi inancımızdan ve inanç merkezlerimizden çekin!

          Bizi tarif etmeyin, Tanıyın!

 

          Provokatörlere karşı,

          Kandan beslenen zalimlere karşı,

          Irkçı gerici ve şeriatçılara karşı, savaş çığırtkanlığı yapan her türlü zihniyete karşı.

 

          GELİN CANLAR BİR OLALIM…

 

BURSA ALEVİ DERNEKLERİ PLATFORMU

Etiketler