Canlarımızla Hızır Lokması

Canlarımızla Hızır Lokması

Derneğimizde canların katkılarıyla alınan Hızır Kurbanları Kesildi yoğun bir katılımla 14 şubat günü  lokmalar dağıtıldı.

Dernek başkanı Hüseyin KALKAN yaptığı konuşmada şunları dile getirdi;Birlik ve beraberliğin önemini  her zaman barıştan , sevgiden ve hoşgörüden gelen  bir toplumuz.Öğrencilere verilecek bursla ilgili herkesin üstüne düşecek görevi yerine getirmesini vurguladı.

Başkanın konuşmasından sonra söz alan Dernek Dedesi İsmail MERMER Hızır orucu ile igili bilgi verdi;”

Canlar bildiğiniz gibi İmam Hasan ve İmam Hüseyin’in rahatsızlıkları üzerine Hz. Muhammed Mustafa’nın tavsiyesiyle Hz. İmam Ali, Hz. Fatıma ve yardımcıları Fıdda Hazretleri üç gün oruç adağında bulunmuş ve oruçlarını tutmuşlardır. Oruçlu oldukları bu üç gün boyunca sofralarındaki yiyeceklerinin tamamını kapılarına gelen yoksul, yetim, esir kılığında ki Hızır Aleyhiselam’a vererek kendileri sadece suyla oruçlarını açmışlardır. Bu güzel davranışlarından dolayı da Kuran’ı Kerim’in İnsan Suresinde; “Onlar Yoksula, yetime ve esire, yemeği severek yedirirler. Biz size yalnız ve yalnız Allah rızası için yediriyoruz. Sizden bir karşılık da bir teşekkür de istemiyoruz.” mealindeki ayetler ile Yüce Yaradan’ın övgüsüne mazhar olan olmuşlardır. İşte bizler de Hz. İmam Ali, Hz. Fatıma ve yardımcıları Fıdda Hazretlerinin tuttukları bu üç günlük orucu Ehli Beyt sevgisi ve Hızır aşkına Allah Rızası için tutarız.

İnsan, bütün yaşamı boyunca Ehli Beyt’in yaptığı gibi gücünün yettiği oranda çevresindeki yoksullara, ihtiyaç sahiplerine, muhtaçlara yardım etmeli, komşusu açken kendisi tok olarak yatağa girmemelidir.

Her dinde, her inançta değişik isimlerle anılsa da bizdekine benzer bir Hızır mutlaka vardır. Hızır, dara düşenlerin, zorda kalanların, hastaların, fakirlerin, “yetiş imdadıma ya Hızır” diyerek çağıranların, imdadına yetişendir.

Hızır, Sırrı Hakikat’in insandaki tecellisidir,

Hızır, Medet Mürvet kapısıdır,

Hızır, İnsanlığın ortak değeridir,

Hızır, Cara yetendir. Fırtınada, boranda, felakette, tufanda sığınacak limandır,

Hızır, Güneşimiz, yıldızımız, dolunayımız,

Hızır, Bağımız, bağbanımız, köşkümüz, sarayımız,

Hızır, Nazımız, niyazımız, sabrımız, muradımız,

O, yüce dağlar gibi sığınıp saklandığımız mekân gibidir.

Hızır, hayatımızın her alanında,

Hızır, Sevincimizin kaynağı, dar günün dayanağı, gönlümüzün merağı,

Hızır, Mertliğin, cömertliğin, şefkatin ve sevginin adıdır. Bu sevgiyle kör pınarlar çağlar, çorak toprak yeşerir.

Hızır, Biz Aleviler arasında çok özel bir yere sahiptir. Çünkü o, fakirin yanında zalimin karşısındadır. “Kul daralmayınca Hızır yetişmez” derler. Bu anlamda Hızır, dar günde yetişendir. Umuda açılan kapıdır. Her darlığın sonunda bir ferahlığın geleceğinin umududur Hızır.

Canlar, ekonomik zorluklar içinde olan üniversite öğrencilerimize burs vermek için derneğimizde bir çalışma başlatıldı. Bu çalışmalar elbette ki sizlerin katkıları ile başarıya ulaşabilir. Buna katkıda bulunmak isteyen bütün canlarımızın derneğimize müracaat etmelerini bekliyoruz. Artık her birimizin birer Hızır olma zamanıdır. Sizler de bu bursa katkıda bulunarak zorda, darda olan çocuklarımıza ve çocuklarını okutmak isteyen gerçek ihtiyaç sahibi ailelere umut olabilirsiniz. Böylesine güzel ve hayırlı bir işte hiçbirinizin elinden gelen yardımı esirgemeyeceğine inanıyorum.

Yüce Allah, tuttuğumuz oruçları, kestiğimiz kurbanları, verdiğimiz lokmaları, yaptığımız ibadetleri Hızır Aleyhisselam’ın hakkı hürmetine ulu divana kaydeylesin. Ali haldaşımız, Hızır yoldaşımız olsun. Her zor ve sıkıntılı anımızda, yetiş Ya Hızır dediğimizde, Boz atlı Hızır imdadımıza yetişsin.

.Bu açıklamaları yapan İsmail Dede daha sonra yapmış olduğu Dualarla lokmalar Canlara dağıtıldı.

 

Etiketler

YORUM YAZIN

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.