Kestel cemevi kapısına yazılı saldırı

Kestel cemevi kapısına yazılı saldırı

Dün gece Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Derneği ve Cemevine sabaha karşı 03.12 sularında  sprey boya ile nefret söylemleri yazıldı .Binanın giriş merdivenlerine yazı yazan  kişi güvenlik kamerasına doğru el işareti yaparak olay yerinden ayrıldığı görüldü çevredeki esnaf sabah iş yerlerinde ki duvarlarlar da  nefret söylemleri içeren yazılarla karşılaşılaştı.. çevre sakinleri ve cemevi yönetimi durumu emniyete bildirildi.konuyla ilgili araştırma başlatıldı.Bursa Alevi dernekleri platformu olay ile ilgili bu gün saat 18:30 da kamuoyuna ve basına açıklama yaptı.

Kestel Cem Evi önünde bir araya gelen Alevi dernekleri yöneticileri ve üyelerin katılım sağladığı basın açıklamasını  Kestel Hacı Bektaş-ı Veli Derneği başkanı Türkan Çiftçi  gerçekleştirdi.

Çiftçi;, “Şahsıma ve temsil ettiğim kuruma yapılan bu saldırıyı kınıyorum ve lanetliyorum.

Kapısında “Doğruluk Dost Kapısıdır” yazan bir yere yapılan bu nefret söylemi oldukça kaygı vericidir. Giderek artan toplumsal ayrışmalar dost kapılarına nefret kusmaya kadar varmıştır.

İzlenilen görüntülerden anlaşılıyor ki bu aniden verilmiş bir karar değil tasarlanarak düşünülerek planlı bir davranıştır. Toplumsal olarak farklılıklarımızı bir zenginlik olarak görmek yerine ötekileştirme düşüncesi hepimiz için üzüntü vericidir.

Kapılara yazılar yazma, kapılara işaretler koyma bunları biz çok iyi biliyoruz, hatırlıyoruz ve unutmaya da niyetimiz yok. Bu ülkenin tarihinde Maraş Çorum ve Sivas Katliamları halen belleğimizde tazeliğini korumaktadır. Bu acılar hala kapanmamışken Alevi demokrat insanlarımızın iş yerlerine ve Cemevimize yöneltilen bu olaylar bir arada yaşama inancımıza yapılan bir saldırıdır. İhtiyacımız olan daha fazla acı değil ihtiyacımız olan beraber yaşama idealidir.”

konuşmasına devam eden çiftçi Bizler Hünkarımız Hacı Bektaş-ı Veli’nin “İncinsen de incitme” anlayışını benimsemiş insanlarız. Ama unutulmamalıdır ki bu söz boyun eğeceğimiz anlamına da gelmemektedir. Tarihe bakıldığı takdirde hiçbir zaman da boyun eğmediğimiz görülecektir.

Bir ay önce başladığımız bu yeni görevimizde amaçlarımızdan biri “sevginin dilini yaymak olacaktır” demiştik. Niyetimiz sadece yönetimde olduğumuz dernek çatısında değil yaşadığımız tüm toplumsal alanlarda bunu kurmak ve yaşatmaktır dedi..

Bu saldırı bir arada yaşama irademize saldırıdır. Biz inatla bir arada Türkü, Kürdü, Alevisi ve Sunnisiyle kardeşlik içerisinde yaşayacağımızı buradan bir kez daha ifade ediyoruz.

Bu olayın faili ve arkasında yer alan gerici odakları hakkında suç duyurusunda bulunduğumuzu, cezalandırılacağı güne kadar olayın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz.

Giderek artan nefret ve öfke söylemlerinin yerini toplumsal birliğin ve beraberliğin, dayanış

manın alması en büyük temennilerimizdendir dedi..basın açıklamasından sonra kalabalık dağıldı.

kaynak haber:uysalhaber.com