CEM Vakfı, AVF Genel Merkez Binasının Tahliyesi İstendi

CEM Vakfı, AVF Genel Merkez Binasının Tahliyesi İstendi

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan, Alevi Vakıflar Federasyonu Onursal Başkanlık görevinden ayrıldığını açıkladı. Ayrıca Cem Vakfı’nın da AVF’den ayrıldığını bildiren Doğan, bu durumu ‘ihanet’ olarak nitelendirerek AVF binasının 15 gün içerisinde boşaltılmasını istedi.

CEM Vakfı Genel Başkanı İzzetin Doğan, Alevi Vakıflar Federasyonu Onursal Başkanlığı’ndan ayrıldığını yazılı olarak AVF’ye bildirdi. Doğan, ayrıca  Cumhuriyetçi Eğitim Merkezi Vakfı binasında bulunan AVF Genel Merkezi’nin de 15 gün içerisinde boşaltılmasını talep etti.

AVF GENEL MERKEZ BİNASININ TAHLİYESİ İSTENDİ

Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan’ın Alevi Vakıflar Federasyonu’na (AVF) Onursal Başkanlığından ayrılma gerekçesini açıkladığı yazı şöyle:

“Federasyon kuruluş amaçlarına göre çalışmalarınızı düzenlemediğiniz ve Alevi İslam anlayışını “Ali’siz Aleviliğe” dayandıran tasarruf ve beyanlarınız ve inançtan çok siyasi davranışlarınızla büyük emeklerle kurduğumuz AVF’ye ihanet ettiğiniz için CEM Vakfı olarak;

1- AVF’den ayrıldığımızı,

2- Kurucu Onursal Başkanı olarak AVF’den ayrıldığımı, AVF’ye geçici olarak tahsis ettiğimiz AVF Genel Merkez binasını en kısa sürede (en geç 15 gün) içinde tahliye etmenizi, CEM Vakfı’na teslim etmenizi bildirir, iyi günler dilerim.”

NE OLMUŞTU?

Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Onursal Başkanı İzzettin Doğan, Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Haydar Baki Doğan’ın başkanlık görevinden alındığını yazılı bir açıklamayla duyurmuş ve bunu onursal başkanlık yetkilerine dayanarak görevden alma işlemini gerçekleştirdiğini belirtmişti. Karar Alevi kamuoyunda tepki ile karşılanmıştı.

AVF Onursal Başkanı İzzettin Doğan imzasıyla 21 Eylül 2022 tarihli yazıda Haydar Baki Doğan’ın başkanlıktan alınmasını şu ifadeler ile duyurulmuştu:

“Alevi İslam inancı ile öğretisini; din, dil, ırk, mezhep ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın çağdaş bir dünya görüşüyle evrensel boyutta tanıtmayı ve yaşatmayı ilke edinmek; hak aşkına hizmet, toplumsal yardımlaşma ve dayanışma anlayışını sosyal yaşama geçirebilmek amacı ile kurulan Alevi Vakıfları Federasyonu’nun resmi senedinin 14. maddesi b fıkrası (….. Federasyonun Onursal Başkanı isterse, federasyonun herhangi bir organındaki görevlilerin bu senette yazılı kurallara uymaması ve kurulların görevini yerine getirmemeleri halinde söz konusu kurulların feshedilmesi için gerekli girişimleri başlatmaya ve sonuçlandırılmasını sağlamaya da yetkilidir) gereğince başkanlık görevinizden alındığınızı bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dilerim.”

GÖREVE DEVAM KARARI

Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Haydar Baki Doğan, vakfın yönetim kurulu üyeleriyle toplanmış ve göreve devam etme kararı çıkmıştı. Haydar Baki Doğan, ‘Yola devam, görevimin başındayım’ mesajı vermişti.