Bursa Alevi Platformu 13 Kasım Günü Fomara Meydanında Bir Araya Geliyor

Bursa Alevi Platformu 13 Kasım Günü Fomara Meydanında Bir Araya Geliyor

Bursa Alevi Platformu, AKP’nin cemevlerine dönük adımlarını protesto etmek, eşit yurttaşlık taleplerini dile getirmek için 13 Kasım günü sokaklara çıkıyor. Yurt genelinde eş zamanlı bir araya gelecek olan Aleviler, “Alevilere ve tüm ötekilere yönelik yapılan baskı ve asimilasyon politikalarına karşı meydanlarda buluşuyoruz” dedi.

AKP’nin vergi kanunlarındaki değişiklikleri öngören torba yasa teklifi içerisinde TBMM’ye getirdiği cemevleriyle ilgili düzenlemeler ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayımlanan kararname ile kurulduğu duyurulan Alevi-Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı’na yönelik tepkiler sürüyor.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) yaşananları protesto etmek için 12 Kasım Cumartesi günü Almanya’nın Köln şehrinde miting düzenleyeceklerini açıkladı. Aleviler taleplerini dile getirmek için Türkiye’de de sokaklara çıkıyor.

ALEVİLER, 13 KASIM GÜNÜ BURSA FOMARA MEYDANINDA BİR ARAYA GELİYOR

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Alevi Kültür Dernekleri (AKD), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), “Eşit yurttaşlık talebimizden vazgeçmiyoruz. Alevilere ve tüm ötekilere yönelik yapılan baskı ve asimilasyon politikalarına karşı 13 Kasım Pazar günü meydanlarda buluşuyoruz” diyerek Yurt genelinde eş zamanlı  bir araya geleceklerini duyurdu.

13 Kasım Pazar saat 14.00’teki buluşma Bursa Fomara meydanında gerçekleştirilecek.

Etiketler