8 Çatı örgütü ve bağımsız Alevi örgütleri, 26 Kasım’da bir araya geliyor!

8 Çatı örgütü ve bağımsız Alevi örgütleri, 26 Kasım’da bir araya geliyor!

 Alevi çatı örgütleri ile bağımsız cemevlerinin yönetimleri, Ankara’da 26 Kasım’da yapılacak toplantıda bir araya gelecek. Buluşmada AKP’nin Cemevi Başkanlığı projesine karşı eylem planı tartışılacak.

Cemevlerini, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlayan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’ne karşı Alevi örgütleri, bağımsız cemevleri ve yöre derneklerinin üye ve yöneticileri Ankara’da bir araya gelecek.

AKP’nin Alevi Bektaşi Kültür ve Cemevi Başkanlığı kararının ardından 8 Alevi çatı örgütü, birçok ilde bağımsız cemevi yönetimleriyle toplantılar düzenleyecek.

Söz konusu yasaya karşı tavır almak adına yöre derneklerinin de davet edildiğini belirten Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Özgür Kaplan, toplantıların birçok ilde yapılacağını vurguladı. İlk birlikteliğin Ankara’da, 26 Kasım’da Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı’nda saat 15.00’te yapılacağını söyleyen Kaplan, toplantıda ayrıca örgütlerin genel sekreterlerinin de sunum yapacakları bilgisini verdi.

TORBA YASAYA KARŞI YENİDEN BİR ARAYA GELİNİYOR!

AKP’nin hazırladığı yasaya karşı Türkiye genelinde yapılacak benzer çalışmaların da başlangıcı olacağını belirten Özgür Kaplan, şu bilgileri paylaştı:

“AKP’nin torba yasasına karşı Aleviler ‘Ne yapmalı?’ meselesini tartışıyorlar. Çalışmanın bu sadece Ankara ayağı. 25 Aralık’ta İstanbul’da kurultay yapacağız. Bir taraftan da bu çalışmalar o kurultayın hazırlığı aslında. Bu cumartesi Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri, bizlere paralel yöre dernekleri; örneğin Dersimliler Derneği, Vartolular Derneği ya da Demokrat Karslılar gibi örgütler de davetli. Yani burada federasyonun bileşenlerinin de ötesinde aslında herhangi bir federasyona bağlı olmayan cemevleri ya da Alevi dernekleri mevcut. Bağımsız örgütleri de buraya katmaya çalışıyoruz. Çünkü AKP’nin bu kuşatması oradan hamle yapıyor. Bizlerin bileşenlerine bu süreçte pek yanaşamadılar ama 1700 tane cemevi ile görüştüklerini söylüyorlar. Görüştükleri istisnasız şubesiz olanlar ya da bileşeni olmayan kurumlar. Olabildiğince bu zihniyete karşı olan bağımsız yöre derneklerini bileşenimiz yapmak istiyoruz.”