Birçok ülkeden Türkiye’deki vatandaşlarına ‘terör saldırısı’ uyarısı

Birçok ülkeden Türkiye’deki vatandaşlarına ‘terör saldırısı’ uyarısı

İspanya, İtalya, Almanya, ABD ve Fransa, Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına yönelik “Terör saldırısı” uyarısında bulundu.

İsveç, Danimarka ve Hollanda’daki Kuran yakma eylemleri ardından İspanya, İtalya, Fransa, Almanya, ABD ve Fransa, Türkiye’de yaşayan vatandaşları için uyarıda bulundu.

“ABD’DEN VATANDAŞLARINA UYARI”

ABD’nin Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Avrupa’da son zamanlarda yaşanan Kuran yakma olaylarının ardından ABD hükümeti, vatandaşlarını teröristlerin Türkiye’deki ibadethanelere olası misilleme saldırılarına karşı uyarıyor. Teröristler, ibadet yerlerini veya Batılıların sık sık ziyaret ettiği yerleri hedef alarak, çok az uyarıda bulunarak veya hiç uyarı vermeden saldırabilirler.”

Yayımlanan açıklamada şu uyarılara yer verildi:

“Batılıların uğrak yeri olan yerlerde tetikte olun. Kalabalıktan kaçının. Çevrenizden haberdar olun. Güncellemeler için yerel medyayı izleyin. ABD vatandaşlarına yönelik en son Uyarılar ve Mesajlar için Büyükelçilik sitesini takip edin.”

“FRANSA’DAN ‘AZAMİ DİKKAT’ ÇAĞRISI”

Fransa Büyükelçiliği de Türkiye’de yaşayan vatandaşlarına e-posta ile uyarıda bulundu. Yapılan uyarıda şu ifadeler kullanıldı:

“ABD Konsolosluğu’nun 27 Ocak 2023’te yayımladığı güvenlik uyarısında hatırlatıldığı üzere, Türkiye’de terör saldırısı riski arttığından Türkiye’de ikamet eden ya da Türkiye’den geçmekte olan Fransızlar ibadet yerleri de dahil olmak üzere özellikle yabancı uyruklular tarafından ziyaret edildiği bilinen buluşma noktalarında azami dikkat göstermeye çağrılmaktadır.”

ALMANYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: DİKKATLİ OLUNMALI!

Almanya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “Kısa bir süre önce İsveç’te Türk Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim’in yakılması Türkiye’de terör saldırıları riskini artırmıştır. Bu nedenle özellikle yoğun, kalabalık kamusal yerlerde bulunmaktan kaçınılmalı ve dini ibadet yerlerini ziyaret ederken dikkatli olunmalıdır” denildi.

İspanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi: Avrupa’daki Kuran yakma olayları ve çeşitli ülkelerdeki ibadet yerlerinin yakınında birbirini izleyen terör eylemleri göz önüne alındığında, ibadet yerlerinin yakın çevresinden, kalabalıklardan ve turistlerin yoğun olduğu uğrak yerlerinden kaçınılması tavsiye edilir.