Bursa Alevi Bektaşi Dernek Bileşenleri oturma eylemi başlattı

Bursa Alevi Bektaşi Dernek Bileşenleri oturma eylemi başlattı

Bursa Alevi Bektaşi Dernek Bileşenleri üyeleri Ülkemizde yaşanan çatışmaların durdurulup barışın sağlanması için bir günlük oturma eylemi başlattı.

Bu kapsamda Alevi Kültür Dernekleri Bursa Şubesinde basın açıklaması yapan Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Hüseyin KALKAN, son zamanlarda ülkenin içinde bulunduğu huzur ortamının giderek bozulduğu ve hiç kimsenin kendini güvende hissetmediğinin altını çizerek, “Böyle bir ortamda yönetici ve üst düzey kamu görevlilerinin birleştirici ve barış söylemleri ile halkı kaynaştırması gerekirken, ne yazık ki bu yönde bir davranış sergileyen devlet adamlarına en çok özlem duyduğumuz zamanlardayız.” dedi.

Çocuklar ölmesin, Savaşa hayır, barış hemen şimdi, Bursa Alevi Bektaşi Bileşenleri” yazan pankart önünde yapılan basın açıklamasına bazı parti yetkilileri ile CHP Bursa Milletvekili Orhan SARIBAL ile CHP’li vekil Nurhayat Altaca KAYIŞOĞLU ve Ceyhun İRGİL’de destek verdi.

‘İKTİDARIN UMUDUNU İÇ KARGAŞAYA, KARDEŞ KAVGASINA VE BÖLÜNMEYE BAĞLAMASI TAM BİR GAFLETTİR’

Bursa Alevi  Bektaşi Dernek Bileşenleri adına konuşan KALKAN, “Ülkemizin özellikle Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde yaşanmakta olan acı ve gözyaşı dolu olaylar hepimizi derinden yaralamaktadır. İnancımız gereği her türlü zulmün ve katliamın karşısında olan biz Aleviler bu olayların bir an önce durdurulmasını, akan kanın dindirilmesini talep ediyoruz. Artık çocuklar ve masum halk başta olmak üzere hiçbir vatandaşımızın yaşam hakkının gasp edilmemesini istiyoruz. Mevcut iktidarın kendi siyasi geleceği uğruna ülkemizi içine soktuğu bu ateş çemberinden çıkmasının yegane yolu, şahsi çıkarların terk edilerek toplum çıkarlarının ön plana alınması ve her seviyede ki yöneticilerin bu doğrultuda davranmasıdır.” şeklinde konuştu.

Bu günkü iktidarın ateşe körükle gittiğini belirten KALKAN, şöyle devam etti: “7 Haziran seçimlerinde umduğu sonucu alamayan iktidarın umudunu iç kargaşaya, kardeş kavgasına ve bölünmeye bağlaması tam bir gaflettir.”

‘ALEVİLİĞE ŞEKİL VERMEK MEHMET GÖRMEZ’İN HADDİ DEĞİLDİR’

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e de yüklenen Hüseyin KALKAN, şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez isimli bir zat da çıkıp bu ülkenin temel taşlarından biri olan ve ülke nüfusunun en az üçte birini oluşturan biz Alevileri yok sayma, ötekileştirme gayretleri ile haddini aşan açıklamalarda bulunmaktadır. Yaşanan ölümlere sessiz kalan bu zat, Cem Evlerinin ibadethane olarak kabul edilemeyeceği yönünde çok talihsiz açıklamalar yapabilmektedir. Şu hiçbir şekilde unutulmamalıdır ki, biz Alevilerin ibadet yerinin neresi olacağı veya bizlerin nerede ibadet edeceğimiz konusunda bizden başka söz söyleme hakkı, makamı ve mevkisi ne olursa olsun hiç kimsenin haddi değildir. Aleviliğe şekil vermek Mehmet Görmez denen zatın haddi değildir. ve bu bakımdan Diyanetin görüşleri ister kırmızı çizgi olsun, ister siyah çizgi olsun bizim açımızdan hiçbir değeri yoktur.”

Kalkan, Dyanet İşleri Başkanı Görmez’i olan eleştirilerini ve sözlerine şöyle devam etti: “Mehmet Görmez siyaseti bir yana bırakarak başında olduğu kurumun kendisine yöneltilen sapıkça sorulara, o sorulardan daha sapıkça cevaplar vermesi ile ilgili çalışsın. Her şeyden önce başında bulunduğu kurumun çalışanlarının ahlak yapısı ve sapkın düşünceleri ile uğraşsın.”

’22 BİN NÜFUSLU İLÇEDE 2 BİN KİŞİNİN KALIP, 20 BİNİN BU SOĞUKTA GÖÇE ZORLANMASI BİR İNSANLIK DRAMIDIR’

Alevi Kültür Dernekleri Başkanı Hüseyin KALKAN, konuşmasını şöyle tamamladı: “Bununla ilgili Alevi kurumları bu konuda bir günlük oturma eylemi ve açlık grevi ile birlikte bu basın açıklamasını sizlere sundu ve kamuoyunun dikkatine sunmak, ölümlerin, özellikle çocuk ve kadınların öldürülmesi, insanların yerlerinden, yurtlarından edilmesi, 22 bin nüfuslu ilçede 2 bin kişinin kalıp, 20 binin bu soğukta göçe zorlanması bir insanlık dramıdır bu drama dikkatinizi çekerim.”

Kaynak:A.k.d.Bursa Haber

Etiketler